Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de hakkımızı koruduk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin dış ilişkilerine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’nun unvanları şöyle:

* Yunanistan Başbakanı tansiyonu yükseltmek için harekete geçiyor. Beş yıllık bir aradan sonra Yunanistan ile istişarelere yeniden başladık.

* Biden yönetimi ile temaslarımız devam etti, başkanımız Biden ile 3, Blinken ile 12 kez görüştüm. Anlaşmazlıklarımız var, ancak ilişkileri geliştirmek istiyoruz.

* Türkiye artık Afrika’da önemli bir marka. Afrika’daki zirvemize 38 ülkeden devlet başkanları katıldı.

SURİYE VE PKK

“Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. PKK/YPG Türkiye’de yapamadığını Suriye ve Irak’ta yapmak istiyor. Iraklı milisler PKK ile çatıştı.

PKK, Suriye’yi bölme hedefini gizlemiyor, ne yazık ki başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerin desteğini alıyor.

KABİL HAVALİMANI

“Kabil havaalanı konusunda Katar ile anlaşma yaptık. Taliban ile herhangi bir anlaşma yok. Türkiye’deki özel şirketler Kabil havaalanını Katar ile ortak işletmek istiyor.”

“Havaalanının güvenliğini sağlamak sadece Türkiye’nin sorunu değil. Oraya uçmak isteyen havayollarının sorunu. Güvenlik sağlanmalı ki sivil uçuşlar başlasın, yetkililere söyledik. Taleban başından beri.”

F-35 VE YAPTIRIMLAR

“CAATSA yaptırımları nedeniyle F-35’lerin satın alınmasıyla ilgili bir sorun var, ancak Biden Roma’daki toplantıda başkanımıza bu sorunların ortadan kalkmasını istediğini söyledi.

Başkanımız da bu konuda olumluydu ama bir yanda Kongre, diğer yanda CAATSA’daki durum var. Ama ya paramız iade edilmeli ya da başka ürünler bağışlanmalı.”

RUSYA-UKRAYNA

“Rusya-Ukrayna geriliminin sona ermesini istiyoruz. Üzerinde anlaşamadığımız konuları görüşüyoruz ancak bölgede çatışma çıkmaması için elimizden geleni yapıyoruz.”

10 BÜYÜKELÇİ

“Son 10 büyükelçinin yaptığı son aptalca hatadan sonra beklentimiz, üyesi olduğumuz platformlarda küresel işbirliği ve barış için çaba gösterirlerse birlikte çalışırız ama onların birer elçi gibi davranmalarına izin vermeyiz. Türkiye valisi Kimseye ültimatom vermelerine izin vermeyeceğiz.

MISIR VE AKDENİZ

“Mısır ile diyaloğumuz çeşitli kanallardan devam ediyor. Bay Shukri ile tanışabiliriz. İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için şartlar ortaya çıkarsa görüşebiliriz.

Mısır bizimle bir anlaşma imzalarsa, Akdeniz’e çok daha fazla müdahil olacaktır. Aslında gayri resmi tartışmalar yaşandı ama resmi bir görüşme olmadı” dedi.

AB VİZESİ OLMADAN

“AB vize serbestisi için 72 kriterin 68’ini yerine getirdik. Çok küçük detaylar var ama 1-2 ülke engellediklerini söyleyerek müzakerelere başlamadı. Oturup gümrük birliğini güncellemeyi konuşmamız lazım. vize serbestisi. AB bir kez daha sözünü tutmamak için zaman kazanmak için oynuyor.

LİBYA

“Libya’da hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık. Resmi ve meşru hükümetlerle yakın bir şekilde çalıştık. Roma’daki son toplantıdan sonra bir çalışma grubu oluşturmayı önerdim. Ama nedense doğusu Türkiye’den uzaktı çünkü gündemleri farklıydı.

Hafter, cumhurbaşkanımızla görüşmek şartıyla gelmek istedi ama cumhurbaşkanımız “Hafter muhatabım değil, yetkili kişi değil” dedi. O gelseydi, buluşmaya hazırdık. Aslında tarihsel olarak doğu yakasına daha yakınız. Biz ülkeyi bölmek istemiyoruz, birlik birliğini korumak istiyoruz. Şimdi seçimler ertelendiğine göre bu süreçte kendi kararlarını verecekler, biz bunlara müdahale edemeyiz” dedi.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN

“Azerbaycan, Ermenistan’a kapsamlı bir barış anlaşması teklif etti. Bu, Azerbaycan’ın iyi niyetini gösteriyor. Şartlar sağlanırsa sınırların açılması ve normale dönmesi arzumuzdur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu