Gündem

Bakan Dönmez duyurdu: 2022’de benzer bir müjde daha verebiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos limanında bakım ve onarım çalışmaları devam eden Yavuz sondaj gemisinden Karadeniz’de faaliyetlerine devam eden Fatih ve Kanuni sondaj gemilerine müjdeli haber verdi. Batman’daki sondaj çalışmalarına canlı bağlantının yanı sıra. Dördüncü sondaj gemisinin 2022 yılında filoya katılacağını açıklayan Bakan Fatih Dönmez, “Önümüzdeki yılın Mayıs ve Haziran aylarında filomuza bir gemi daha ekleyeceğiz. Umarım bu üç gemiye bir kardeş gelir.

“2020’de büyük bir keşif yapıldı”

Bakan Dönmez, 2020 yılında açıklanan 405 milyar metreküp doğalgazın keşfiyle büyük bir keşfin yapıldığını hatırlatarak, “Umarım gelecek yıl hepimiz için daha bereketli ve bereketli bir yıl olur. Geçen yıl yani 2020. Harika bir keşif yapıldı. Ağustos ayında duyurmuştuk. 405 Milyar metreküp sondaj gemisi Fatih’in keşfi. Amasra-1 kuyusunda bu yıl 135 milyar metreküp arama yapıldı. Ardından Kanuni Sondaj Gemimiz kuyu akış testlerine başladı. Türkali-2’yi başarıyla tamamladılar. Şu anda Türkali-1’in yanma testleri “Arkadaşlarımı sahada görüyorum” dedi.

Sondaj gemisi Yavuz, Karadeniz’de ilk seferini yapacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos limanında bakım ve hazırlık çalışmalarını sürdüren sondaj gemisi Yavuz’un 2022 Şubat ayı ortalarında Karadeniz’e ilk seferini yapacağını duyurdu. Fatih, Kanuni ve Yavuz tatbikatlarına Mayıs 2022’de yeni bir sondaj gemisinin dahil edileceğini belirten Dönmez, “Gördüğünüz gibi çok gece. Bu yılbaşının manasına uyuyor. Karadeniz’den gelen gaz yanıyor. adeta “beni şimdi bırakın” der gibi Allah’a şükrediyoruz.Size de şükrediyoruz Belki de bugün ailenizden uzaktasınız ‘hui.

Çok yakın bir gelecekte, Filyos’taki Yavuz sondaj gemisinde gelecek yıl Şubat ortasında Karadeniz’e ilk seferlerine çıkacaklar. Gerekli hazırlıklar yapılıyor. Üç sondaj gemimiz Karadeniz’de faaliyetlerine devam edecek. Fatih Sondaj Gemisi ağırlıklı olarak sondaj yaparken, Kanuni Sondaj Gemimiz sondaj kuyularında test ve tamamlama işlemlerine devam edecek. Sondaj gemisi Yavuz da iş planına göre gerektiğinde test etme ve sondaj yapma kabiliyetine sahiptir. Bu gemilerin her türlü tesisat ve teçhizatı devreye girer. Önümüzdeki yılın Mayıs ve Haziran aylarında filomuza bir gemi daha ekleyeceğiz. İnşallah bu üç gemiye bir kardeş daha gelir” dedi.

MTA Oruç Reis Akdeniz’de faaliyetlerine devam ediyor

Bakan Fatih Dönmez, “Barbaros Hayrettin Paşa beklerken sismik araştırmalarına devam ediyor. Kara Deniz bölgesinde. MTA Oruç Reis Akdeniz’de devam ediyor. Kanuni sondaj gemisinde çalışan kardeşlerime mutlu yıllar dilerim. yılında kuyu akış testi çalışmalarını tamamlamıştır.

“Tüm Türkiye fedakarlığınızın farkında”

Fatih sondaj gemisine canlı bağlantıyla bağlanan Bakan Fatih Dönmez, “Şu an görev başındasınız. Ailenizden uzaktasınız ama bir yerde vatan görevi. Türkiye yaptığınız fedakarlığın farkında. Bugün Meclis Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyalduz aramızda Meclis KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş bugün bizleri yalnız bırakmadı. selamını ve iyi dileklerini ilet.”

Türkali-7’de 2 bin 789 metrede sondaj devam ediyor

Bakan Dönmez’e canlı bağlantı ile bilgi veren Fatih sondaj gemisinden gelen heyet, “Şu anda 2 bin 789 metrede Türkali-7 kuyusunda sondaj faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Türkali-7 kuyusunda yaklaşık 25-30 gün sondaj faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi. Karadeniz’de çalışmalarına devam ediyor.2017 yılında keşfedilen 6 saha kuyusunun ardından yedinci kuyuda çalışmaların devam ettiği açıklandı.Yatay kuyuya 3.000 metrenin tamamlanmasının ardından kuyunun denize açılacağı bildirildi. üretme.

“Sakarya doğalgaz sahasının bitişiğindeki alanda arama sondajı hazırlıyoruz”

Bakan Dönmez, açıklanan doğalgaz keşiflerinin yanı sıra, 2022’nin ilk çeyreğinde Sakarya gaz sahasına bitişik alanda arama sondajına hazırlandıklarının müjdesini verdi. 405 milyar metreküp. 2020 yılında dünya derin deniz sondajında. Bu şekilde kayıtlara geçti. Haziran 2021’de Cumhurbaşkanımız halkımıza yeni bir müjde verdi.

Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp. Bu alanlarda kuyu üretimine devam ediyoruz. Şu anda 9. kuyuyu açıyoruz. İnşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Sakarya gaz sahasının bitişiğindeki alanda daha fazla arama sondajına hazırlanıyoruz. İnşallah 2022’de de benzer güzel haberleri halkımızla paylaşacağız” dedi.

“Deniz tabanına döşenecek borular İtalya’da üretiliyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BOTAŞ’ın karada ana doğal gaz iletim hattını bağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü, 2022’nin ilk yarısında deniz tabanına gaz iletim hatlarının döşenmesi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. İtalya’da boru üretiminin devam ettiğini ve şu şekilde devam ettiğini:

“Kuyu sondaj çalışmaları devam ederken, Karadeniz gazını karada işleyecek tesisle ilgili çalışmalar şimdilik devam ediyor. Onlar da hızlı başladı. Bildiğiniz gibi hedefimiz Karadeniz gazını ilk çeyrekte vatandaşlarımıza ulaştırmak. 2023. BOTAŞ ana iletim hattına bağlanması için de gerekli hazırlık ve projeleri yapmışlar, ihale süreçleri devam etmekte olup, iş planına uygun olarak gerçekleştirilecektir.

Bu arada, aslında boruları sipariş ettik, şu anda İtalya’da üretiliyorlar. Belki önümüzdeki yılın ilk yarısında dağıtım hattını deniz tabanına yerleştirmek için çalışmalarımıza başlamış olacağız. Bildiğiniz gibi su altında yaklaşık 170-180 km bağlantı hattımız var. Hedefimiz önümüzdeki yıl sonuna kadar bunu artırmak” dedi.

“Kastamonu-Ordu’da sismik araştırmalar devam ediyor”

2026 yılına kadar maksimum üretim seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bakan Fatih Dönmez, “Barbaros Hayreddin, Kastamonu-Ordu açıklarında sismik araştırmalarına devam ediyor. Bu verileri analiz ettikten sonra olumlu değerlendirme sonuçları alınırsa keşif sondajı yapmayı planlıyoruz. Yine Batı Karadeniz bölgesinde Amasra sahasında keşif amaçlı kuyu açtık.

Burada da dört kuyuya ulaşma hedefimiz var. İlk etapta 10 adet kuyuyu tamamlayarak üretime geçirmeyi hedefliyoruz. Günlük 10 milyon metreküp civarında bir üretim planımız var. 2026 yılına kadar maksimum üretim seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Muhtemelen 40-50 kuyu açmış olacağız. O tarihten itibaren baktığımızda Türkiye’de kullanılan gazın üçte birini bu bölgeden üretebileceğiz.

Yani Türkiye’deki evlerde tüketilecek gazın tamamını Karadeniz’den üretme imkanına sahip olacağız. 25 yıldan beri. Yeni keşiflerin sayısı ve miktarı artmış olacak. Gaz Türk halkıyla buluştuğunda önce halkımız kazanacak sonra devletimiz kazanacak. Herkesin kazançlı çıkacağı güne yaklaşıyoruz” dedi.

“Karadeniz’i bir şekilde üzüyoruz”

İnsan kaynakları ve ev gereçleri konusundaki çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Fatih Dönmez, “Geri sayım başladı. TPAO bir keresinde ilk oturduğumuzda kronometreyi çalıştırmamızı söylemişti. İçinde bulunduğumuz Yavuz sondaj gemisi hemen hemen aynı teknik özelliklere sahip, son derece modern bir gemiden bahsediyoruz. 2- TPAO 3 yıl içerisinde bu operasyonları ağırlıklı olarak insan kaynakları ile yürütebilecek seviyeye ulaşmıştır.

Burada yerel insan kaynaklarımızın yüzde 65 ila 70’ini istihdam ediyoruz. Yerli ekipman konusunda da ciddi girişimlerimiz var. Sakarya doğalgaz sahasında gaz üretmeye başladığımızda dünya tarihinde iki üç rekor kırmış olabiliriz. Bu kadar derin denizde gaz sahasının geliştirilmesini en kısa sürede tamamlamış olacağız. Bu açıdan son derece önemlidir. Dünyaya uzaklığı açısından baktığımızda gazın belirlediğimiz tarihte inmesini sağlarsak tarihe geçecek yeni bir rekor olacak. Bir yerde Karadeniz’i alt üst ediyoruz.

Bunları doğudan batıya kendi yetki alanımızda yapacağız. Tabii Türkiye Petrolleri burada bilgilerini artırdıkça aslında başka ülkelerden iş teklifleri alıyorlar. Zaman zaman bize gelen teklifler var. Önceliğimiz Karadeniz olsa da, zaman kalırsa diğer projelere de destek olmaya çalışacağız. Yeni yılınızı bu duygu ve düşüncelerle kutluyorum.

Önümüzdeki yılda bir kez daha sizlerle daha güzel haberler paylaşmak ümidiyle hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Tüm vatandaşlarımızın yeni yılını tebrik etmek istiyorum. Özellikle yaşadığımız zorlu süreçlerde Covid ile yoğun bir mücadele var. İnşallah 2022 yılında bu hastalıktan kurtulacağız” dedi.

HA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu