Gündem

Bilim Kurulu üyesinden kritik öneri! ‘Üniversitelere kurulsun…’

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mustafa Necmi İlhan, üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağını vurguladı ve öğrencileri uyardı. öğretmen. İlhan, “Birçok üniversitemiz bu ay açılacak. Üniversitelerde bazı programlar uzaktan eğitimle de devam edecek ama ağırlıklı olarak yüz yüze eğitim şeklinde devam edecek. Üniversite öğrencilerinin sosyalleştiğini biliyoruz. daha açık havada. , daha çok kapalı ortamlardalar.Gençlerimiz kapalı ortamlarda buluşmamaya özen göstermeli.Gelirlerse maske takmalılar.Yurtlarda ne olacak, nasıl kalacaklar,yatak mesafeleri olacak. yakında belli olur.Aşılanırlarsa daha fazla korunacakları muhtemeldir.Üniversite kampüslerinde aşı tercih edilebilir.Sağlık müdürlüklerimiz sayesinde illerde kampüsün en yoğun bölgelerine aşı çadırları ve aşıları çok kolay kurulabilir.Daha fazla gençler, aşı olma eğiliminde olduklarını görüyorlar. yani, insanlar bunun hizmetine gelmesini istiyor. düşünüyorum” dedi.

“Okulların giriş ve çıkışlarında kalabalık olmamalı”

öğretmen. İlhan, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenci ve velileri de uyardı. Kendi çocuklarını okula bırakırken tanık olduklarına örnek veren Prof. Dr. İlhan, “Sabah çocuklarımı okullarına bıraktım. Türkiye’nin hemen her yerinde velilerimiz okulların giriş ve çıkışlarında çok fazla kalabalık oluşturuyor. Özellikle alt sınıflardaki çocuklar için bu kalabalığın haklı gösterilmesi gerekiyor, ancak dışarıda beklerken mesafeye ve maskeye saygı gösterilmediğini görüyoruz. “Velilerimiz aşılı olabilir veya olmayabilir. Velilerimiz özellikle okul giriş ve çıkışlarında bir araya gelmemeli. Bazı velilerimizin sigara içtiğini görüyoruz, sigara dumanının koronavirüsü bulaştırdığını biliyoruz, dikkatli olmalıyız. girişlerde ama çıkışlarda daha çok insan var” dedi.

“TAM DOZ AŞISI ÖNEMLİ”

öğretmen. İlhan, aşının tam dozunun önemine dikkat çekerek, “Diyelim ki aynı hanede karı koca arasında eşlerden biri aşı oldu, diğeri aşılanmadı. Enfekte olduğunu görebiliriz. Bu nedenle aşının tam dozda yapılmasının çok önemli olduğu söylenmelidir. Bu herkesin aşı olması için doğru yaklaşım olacaktır. Aktif “Vakaların %81’i tam aşılanmamış kişiler, bu çok ciddi bir rakam. Bu açıdan bakarsanız durum açıkça aşılardan yana. Ölenlerin %90’ı aşı yaptırmamış kişiler. .hiç aşılanmamış ya da hiç aşılanmamış olanlar. Burada tam doz aşı çok daha önemli görünüyor.” dedi.

aduman UNUTMAZ- Celal ATALAY / DHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu