Gündem

Boşanma aşamasındaki eşini öldüren kocaya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Osmangazi ilçesi Yunuseli Mahallesi’nde nisan ayında meydana gelen olayda, özel bir şirkette çalışan 1 çocuk annesi Aygül Yıldız, işe giderken fabrika işçisi boşanmakta olan kocası Mehmet Yıldız ile karşılaştı. sabahleyin. Çiftin tartışması sırasında Mehmet Yıldız, kemerinden çıkardığı tabancayla Aygül Yıldız’ı üç kez vurdu. Mehmet Yıldız’ın Aygül Yıldız’ı görmeye geldiği ve kendisiyle konuştuğu anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Olaydan sonra kaçan Mehmet Yıldız’ın Yıldırım’ın Erikli Mahallesi Akpınar Caddesi’ndeki bir evde saklandığı belirlendi. Adreste operasyon düzenleyen polisin ‘teslim ol’ çağrısı yapması üzerine Yıldız, evin balkonuna çıkarak kafasına silah dayayarak kendini öldürmeye çalıştı. Yaklaşık bir buçuk saatlik çalışmanın ardından ikna olan ve gözaltına alınan Yıldız tutuklandı.

Mehmet Yıldız hakkında Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mehmet Yıldız, bugünkü karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmada tarafların avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra öldürülen Aygül Yıldız’ın yakınları ve Bursa Kadın Platformu üyeleri de hazır bulundu. Mehmet Yıldız ise tutuklu bulunduğu cezaevine Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Mahkeme avukatı tarafından son sözü sorulan Mehmet Yıldız, eşiyle bir sorunları olmadığını, ilk birkaç yıl kaçıp evlendiklerini belirterek, “Dairenin üst katına taşındık. Aygül ve ailesi yaşıyordu. O günden sonra anne ve babasının evliliğimize müdahalesiyle aramızda sorunlar çıkmaya başladı. Bir keresinde bir tartışmadan sonra 3 gün eve gelmedim. Aygül döndüğümde eve gitmeme izin vermedi. Sorunlarımız devam ederken eşim beni yasaklama kararı aldı. Çocuğumuzu göremedim. Olay günü yanımda olan annem temizlik yapacaktı. Annem bulamasın diye evde sakladığım silahımı aldım. Daha sonra Aygül ile konuşmaya gittim. ‘Bunu neden yapıyorsun, çocuğu benden mi alıyorsun?’ diye sordum. Yüzüme tükürdü, “Sen nasıl bir adamsın?” Çocuğumuzu göstermeyeceğini söyledi. Onu uyardım ve silahımı gösterdim. Çıkardım ve ateş ettim. Kendime geldiğimde babamın evindeydim. Böyle bir şey nasıl oldu bilmiyorum. Kötü alışkanlıklarım yoktu. çok üzgünüm ve üzgünüm. Mahkemeye bırakıyorum” dedi.

Tarafların avukatlarının savunmasının ardından duruşmada konuşan katledilen genç kadının annesi Rahime Yıldırım, zanlının kızını bilerek ve isteyerek öldürdüğünü söyledi ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, Mehmet Yıldız’ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Yıldıza indirim uygulanmadı.

Kararın ardından Kadın Platformu üyeleri, kadın cinayetlerini takip edeceklerini söyleyen Aygül Yıldız’ın fotoğraflarıyla Bursa adliyesi önünde toplandı. Onlara destek olan Rahime Yıldırım, kızının fotoğrafını öptü.

verilen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu