Gündem

Böylesi daha önce yaşanmadı! Rekor seviyeye ulaştı

İngiltere’de 31 Aralık’ta rekor yüksek sıcaklıklardan sonra bugün 16 dereceyi geçen sıcaklıkla ülke tarihindeki en sıcak “1 Ocak (Yılbaşı)” geldi. Bugün, S. James’s Park, 16.2 santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklarla “kayıttaki en sıcak Yeni Yıl Günü”nü kaydetti. Daha önce 1 Ocak’taki en yüksek sıcaklık 1916’da İngiltere’nin güneyindeki Cornwall’da 15.6 santigrat derece ile kaydedildi. Meteoroloji ofisi, 31 Aralık’ta ülkenin Merryfield, Somerset, Nantwich ve Cheshire bölgelerinde kaydedilen 15.8 derecelik sıcaklıkla tarihin en yüksek yılbaşı gecesi kaydedildiğini söyledi.

sıcaklıklar düşecek

Meteoroloji ofisinden bir yetkili, Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başında ülkedeki ortalama sıcaklığın genellikle 7 ila 8 santigrat derece civarında olduğunu, ancak güneybatıdan esen rüzgarların ülke genelinde havayı ısıttığını söyledi.

Meteoroloji Bürosu, Azor adalarından kaynaklandığına inanılan ılık subtropikal hava akımının Salı gününden itibaren etkisini Kuzey Kutbu’ndan esen soğuk rüzgarlara bırakacağını ve hava sıcaklıklarının düşeceğini vurguladı. Ofisi, Salı gününe kadar gündüz sıcaklıklarının Edinburgh’da 3 santigrat dereceye, Londra ve Cardiff’te 7 santigrat dereceye düşmesi beklenirken, kuzey İskoçya’da Salı gece yarısı ile Çarşamba sabahı arasında rüzgar ve kar görülebileceği konusunda uyardı.

kapalı buz pisti

Başkent Londra’da buz pateni pistine ev sahipliği yapan Somerset House, ülkedeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle buz pistinin kapatıldığını duyurdu. Açıklamada, “Devam eden sıcakların buzun kalitesine etkisi nedeniyle 1 Ocak’ta pistimizi kapatmak zorunda kaldık” denildi.

HA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu