Gündem

Büyük skandal! 300 TL’ye negatif PCR testi veriyorlar…

Türkiye’de yaklaşık 16 milyon kişiye sıra kendilerine gelmesine rağmen Kovid-19 aşısı yapılmadı. Bu nedenle kütle alanlı yollar için “negatif PCR testi” şartı getirilmiştir. Aşı yaptırmamış vatandaşlarımızın konser, tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılmak ve şehirler arası uçak veya otobüsle seyahat etmek istemeleri halinde PCR testi yaptırmaları gerekecek. Hal böyle olunca da pek çok sorumsuz insan, halk sağlığını hiçe sayarak, PCR testlerini kurcalayanların kapısını negatif olarak çalıyor. Bir yanda topluma karışmak ve hiçbir şey olmamış gibi normal hayatına devam etmek isteyenler, diğer yanda sahte PCR testleri ile bu duruma izin veren dolandırıcılardır. Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Bu virüs bu kafayla kolay kolay bitmeyecek. Negatif bir PCR testi almak için test siteleriyle Google üzerinden iletişime geçtik. Görüştüğümüz kişiler bize 300 TL’ye PCR testi negatif vereceklerini söylediler. Olumsuz sonuç için bu kişilerle yaptığımız görüşmeyi sizlerle paylaşıyoruz.

“YARDIMCI OLAMAZ(!)”

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberinden; Google’da arama yaparken AKER Health adlı bir siteye rastladım. Sitede “Uçuş testleriniz için PCR test hizmeti” ilanının altında cep telefonu numarasını aradım. Telefona cevap veren kişi ile aramızda geçen diyalog şu şekildeydi:

Muhabir: Merhaba, PCR testi için uğraştım. Fiyatı nedir ?

Tester: Merhaba 250 TL PCR testlerimiz.

Gazeteci: Sana bir şey soracaktım.

Testçi: Buyrun

Muhabir: Cuma günü şehir dışına çıkmam gerekiyor ve PCR testinin negatif çıkması gerekiyor. Onu almam mümkün mü?

Testçi: Pozitif olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Gazeteci: Evet. temas halindeyim. HIV pozitif olan ve temas halinde olduğum kişiyle aynı belirtilere sahibim.

Tester: Nerede yaşıyorsun?

Muhabir: Esenler

Testçi: Temastasınız, değil mi?

Gazeteci: Evet, temas halindeyim. Negatif bir test bulabilir miyim?

Tester: Size bu şekilde yardımcı olamayız hanımefendi.

‘KAYIT OLMADAN ÇALIŞIYORUM’

Konuşmasını teşekkür ederek kapattı. Telefonda konuştuğum kişi direkt yapmadığını söylemedi, ben de aynı numaraya “Sadece telefonda konuştuk. Cumaya kadar acil bir negatif PCR testine ihtiyacım var. Bana yardımcı olabilir misiniz? Bedeli ne olursa olsun ödeyeceğim lütfen” mesajını attım. Bu mesajdan yaklaşık 2 dakika sonra başka bir numaradan arandım. Adını Anıl olduğunu öğrendiğim kişiyle aramızda geçen diyalog şöyleydi:

Muhabir: Cuma günü uçuşum var ve negatif bir PCR testine ihtiyacım var. HIV pozitif biriyle temas halindeyim ve arkadaşımın tüm semptomlarına sahibim. Boğaz ağrısı ve burun akıntısı, yorgunluk…

Anıl: Karı koca aynı yatakta biri olumsuz diğeri olumlu. Ayrıca üşütmüş olabilirsiniz. Genel olarak, olumlu olduğunu düşündüğümüz her şey pozitif vakalar değildir. Senin de pozitif olduğunu düşünmüyorum.

Gazeteci: Riske atmak istemiyorum. Ben de çok pozitifim.

Anıl: Şöyle yapalım, sizinle kayıtsızca çalışacağım. Şöyle oluyor: Test yapıyoruz, e-nabız işlemeden izliyorum. Negatif misiniz, pozitif misiniz? Negatif olmanız durumunda sizi direkt olarak sisteme işleme alacağız. Ama pozitifseniz devam ederiz. Sistemde bir şeyler oluyor, sana yardım edeceğim.

‘SORUN DEĞİL’

Gazeteci: Açıkçası riske atmak istemiyorum, havaalanında sorun yaşar mıyım? Sorun yaratırlar mı?

Anıl: Hayır, tabii. Çünkü sizden aldığım örneği kayıtsız bir şekilde inceleyeceğim. Sadece laboratuvardaki sonuçlara bakacağım.

Muhabir: Tekrar soruyorum, bir problemim olmayacak değil mi?

Anıl: Hayır bu durumlarla çok sık karşılaşıyoruz.

Gazeteci: Daha önce yaptın, değil mi? Ben emin olmak istiyorum.

Anıl: Evet sorun yok.

Gazeteci: Peki nasıl yapacağız, geleyim mi?

Anıl: Sana mesaj atarım arkadaşım. Sizden numuneyi alır ve laboratuvara getirir. Ben de sonuçlarla ilgileniyorum. Biz sadece Anadolu yakasındayız. biraz uzaktasın. Senden numune istemem gerekiyor, belki istemem ama yine de alacağız. Senin uçuşun mu?

Gazeteci: Evet, cilt. O zaman Çarşamba günü numune almak için karşıya geçeceğim.

Anıl: Tamam.

‘450-500 TL’ye yapanlar var’

Muhabir: Dinleyin, tekrar ediyorum, havaalanında sorun yaşamayacağımı garanti etmek istiyorum.

Anıl: Hayır, sorun yaşamamalısın. Adın neydi?

Gazeteci: Çiğdem

Anıl: Çiğdem Hanım, Anıl numaramı kaydedin. Ayrıca mesajlaştığınız arkadaşınızla da takılın. Ne zaman buluşacaksınız?

Muhabir: Tamam, arkadaşınla iletişime geçeceğim. Aynı soruyu tekrar tekrar sorduğumun farkındayım ama artık pozitif olsam da sorun yaşamayacağım değil mi? Testimin negatif çıkacağına eminim, değil mi?

Anıl: Evet, sorun değil.

Gazeteci: Peki maliyeti ne kadar?

Anıl: Avrupa uçuşlarına 300 TL ödüyoruz. Çünkü uçuşlar için özel bir belge düzenliyoruz.

Muhabir: Fiyatınız da uygun, iyi.

Anıl: Diğer firmalar 500 TL’ye 450 TL yapıyor. Bence çok çalıyorsun.

Gazeteci: Evet. Başa döndüm ama sorun yaşamayacağımı garanti ediyorsun, değil mi?

Anıl: Evet sorun olmaz ben hallederim. Bu konu hakkında fazla konuşmamamız gerektiğini düşünüyorum ama ben hallederim.

“Maalesef yapmıyoruz”

Ayrıca Sağlık, Araştırma, Sınav, Eğitim Mühendisliği (SATEM), OUICK Test Kiti, Gene Klinik, PCR TURKEY, PCR İstanbul, Bon Play Turkey Pro (Tur şirketi) gibi firmaları da PCR testinin negatif çıkması için aradık. Bu firmalara pozitif olduğumuzu ve negatif teste ihtiyacımız olduğunu söyledik ancak aldığımız cevap “Maalesef bunu yapmıyoruz” oldu. Gene Clinic talebimize yanıt verdi ve yaptığımızın etik olmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu