Gündem

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplanıyor! Gündemde 3 kritik konu var

Cumhurbaşkanlığı kabinesi bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanıyor. Kritik toplantıda önemli konular masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanlığı kabinesi bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanıyor. Gündem ekonomi, salgın ve terörle mücadele olacak. CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan, kabine toplantısının detaylarını aktardı.

Arda Erdoğan’ın firmayla ilgili verdiği bilgiler şöyle:

TABLODAKİ KDV YÖNETMELİKLERİ

Ekonomi konusu çok önemli. Kur ve dalgalanma ile ilgili uygulamaların sonuçları değerlendirilecektir. KDV düzenlemeleri de Ankara’da tartışılıyor. Çalışmada ulaşılan son durum masada olacaktır.

GELECEK YENİ ÖNLEMLER?

Salgın gündemi de çok önemli. 70.000’e ulaşan vaka sayısından bahsediyoruz.Vaka sayısındaki artışla birlikte yeni tedbirler de akla geliyor. Salgının gerilemesine ilişkin alınacak önlemler kabinenin gündeminde olacak.

TERÖRİZMLE KARŞI

Terörle mücadele ayrı bir konudur. Operasyonlar yurtiçinde ve yurtdışında devam ediyor. Önümüzdeki dönemde yaklaşan bahar aylarıyla birlikte terör örgütünün kırsaldaki hareketliliğini ortadan kaldıracak tedbirler gündeme gelecek.

TOPLANTIDA YOĞUN HAFTA

Parlamento bu hafta yeni ekonomik sistemin yapısını oluşturan öneri üzerindeki görüşmeleri sonuçlandıracak. Bu arada Karma Komisyon, PKK’lı teröristle fotoğrafları yayınlanan HDP’li Semra Güzel’in davasını görüşmek üzere toplanacak. Yeni ekonomik modelin hukuki altyapısını oluşturan düzenlemelere ilişkin görüşmeler, Meclis Genel Kurulu’nda da devam edecek. 10. maddesi kabul edilen öneri ile koruma altına alınan TL cinsinden vadeli mevduatların yasal çerçevesi çizilecek.

Teklifle birlikte kademeli doğal gaz fiyatlandırması getirilirken, BOTAŞ’ın iklim koşullarına göre tarife belirlemesine izin verilecek. Bireysel emeklilik sisteminde %25 olan devlet katkısı %30’a çıkarılacaktır. Düzenlemenin en önemli başlığı memur ve emeklilere 2 buçuk puanlık ek zam yapılması.

Ek artışla birlikte memurlar ve emeklileri Ocak ayında 30 puanlık artışla %95’e ulaşmış olacak. Ayrıca en düşük emekli maaşı 2 bin 500 liraya çıkarılacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ RAPORU

İklim değişikliği araştırma komisyonunun raporu Genel Kurul’un gündeminde olacak. Raporda, iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de yaşanabilecek sorunlara karşı alınması gereken önlemler yer alıyor. Mükellef enflasyon muhasebesi ertelenecek. Hafta sonuna doğru mükellef enflasyonunun muhasebeleştirilmesinin ertelenmesi önerisi Meclis gündemine gelecek. Uzlaşma ile dövizlerini Türk Lirası’na çeviren kurumlar vergisi mükelleflerine vergi muafiyeti sağlanacak.

SEMRA GÜZEL’İN FEZLEK’i

Karma Meclis Komisyonu, PKK’lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP Milletvekili Semra Güzel’in davasını görüşmek üzere toplanacak. Güzel’in davasının komisyon tarafından kabul edilmesi halinde dokunulmazlığın kaldırılmasında son söz Genel Kurul’a ait olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu