Gündem

Dünya gelişmeleri yakından takip ediyor! Flaş açıklama: Operasyonlar devam edecek

Kazakistan’da artan akaryakıt fiyatlarına karşı protestoların ardından başlayan olaylara katılanların tespit edilerek gözaltına alınma çalışmaları sürüyor. Kazakistan Savunma Bakan Yardımcısı Sultan Kamaletdinov ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) Barış Gücü Komutanı Andrey Serdyukov ortak bir açıklama yaptı. Ülkedeki durumun istikrara kavuştuğunu ve kontrol altına alındığını belirten Kamaletdinov, “Şu anda terörle mücadele operasyonları devam ediyor ve teröristler tamamen öldürülene kadar operasyonlar devam edecek. Kamaletdinov ayrıca CSTO barış gücüne Kazakistan halkına verdiği destek için teşekkür etti.

Serdyukov ise CSTO Konseyi’nin kararına göre toplu barış gücünün Kazakistan topraklarında konuşlandırılmasının tamamlandığını söyledi. Barış gücünün halihazırda önemli idari, askeri ve sosyal binaları koruma altına aldığını belirten Serdyukov, durum tamamen istikrara kavuşana kadar barış gücünün devam edeceğini söyledi.

Kazakistan’da 2 Ocak’ta Mangistau bölgesindeki Zhanaozen ve Aktau’da yükselen akaryakıt fiyatlarına karşı halk sokaklara döküldü, protestolar iki gün sonra Almatı ve ülkenin diğer kentlerine sıçrayarak tırmandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, CSTO’ya barışı koruma desteği çağrısında bulundu. CSTO üyesi ülkeler Kazakistan’a 2.500 barış gücü göndermeye karar verdiler.

Protestolarda 164 kişi öldü

Kazakistan Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı son verilere göre olayların başlamasından bu yana Almatı’da 103’ü olmak üzere toplam 164 kişi hayatını kaybetti. Protestolara karşı düzenlenen operasyonlarda gözaltı sayısının 5 bin 800’e yükseldiği bildirildi.

BİÇKEK (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu