Gündem

Ekonomiye dair flaş açıklamalar! Bakan Nebati CNN Türk canlı yayınında

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin tarafsız bölgedeki yeni ekonomik stratejisinin yol haritasını açıklıyor. TL Vadeli Mevduat Kur Koruma Başvurusunun Detayları Nelerdir? Diğer uygulamalar devreye girecek mi? Döviz kuru düştükten sonra fiyatları düşürmeyenlere karşı ne gibi önlemler alınacak? Türkiye’de yaz aylarında nasıl bir ekonomik iklim bekleniyor? Ahmet Hakan soruyor, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati cevaplıyor.

Bakan Nebati’nin açıklamalarının başlıkları şöyle:

Türkiye’de cımbız hastalık haline geldi. Bakın, bir cümle alıp kullanıyorlar. Onu hastalıklı bir şekilde ortaya çıkarmak için, ben buna hastalık diyorum. Sosyal medyadaki yabancılar burada hakaret ediyor, çimdikliyor ve algı operasyonu yapmaya çalışıyor.

SON DOLAR

Bugün Merkez Bankası 12 lira olarak açıkladı. İnsanlar artık doların yükselip yükselmediğine bakmayacak. TL mudileri koruma altındadır ve dalgalanmadan etkilenmeyecektir. 18 liraya giderken rakamlar sürekli değişiyor ve yükseliyordu.

“20 ARALIK GECESİ PARTİLERDE MÜDAHALE YAPILMADI”

Merkez bankası müdahale ederse kendini açıklamalı ve dolaylı müdahale belli bir süre sonra ortaya çıkıyor. Atışa kesinlikle müdahale edilmemiştir. Çok sığ bir pazar ve insanların psikolojisiyle oynuyorlar. Parayı bilerek yükseltmek intihardır, yoktur. Türkiye’de herkes dolara bakıyor. Para birimine değil, doğrudan dolara bakıyor. Bir öğretmenimiz vardı. “Televizyonu açtığınızda doları görmeye başlıyorsunuz, homo economicus olduk.” diyecekti.

“PSİKOLOJİK SAVAŞ UYGULANMIŞTIR”

Başkan olarak hep söyledik. 20 Aralık gecesine kadar tamamen psikolojik bir savaş haliydi.

Katar ile sahte belgeler yayınladılar. Psikolojik savaş kullandılar. Küçük yatırımcıları döviz almaya teşvik ettiler. Küçük yatırımcı için, toplam varlıkları belki 50.000 lirettir. Nasıl ödüyorsun?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu