Gündem

Emekli maaşı olanlar da yararlanabilir! Çift maaş fırsatı…

Üstelik bu haktan emekli maaşı alanlar da yararlanıyor. Bazı durumlarda iki hatta üç maaş alma olasılığı vardır. Pek çok insan, maaşlarının düşeceğini bilmedikleri veya bundan korktukları için ikinci hatta üçüncü maaş hakkı aramaz.

SİGORTA TÜRÜ

Emeklilik; Hangi sigortaya tabi olursa olsun (SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı) dul aylığı yani ölen eşinden ikinci maaşı alır. Örneğin; SSK emeklisi ve Bağkur emeklisi dul maaşı almaktadır. Ölen eş SSK veya Bağkur’dan ise emekli dul eş maaşın yüzde 50’sini, eş Emekli Sandığı’na (memur) tabi ise maaşın yüzde 75’ini alır.

ÜÇ KADAR KADAR OLABİLİR

Bazı durumlarda, emekli kadının üç farklı emekli maaşı alma hakkı vardır. Ee nasıl gidiyor? Rahmetli eşi Bağkur’un vefatından sonra dul aylığı bağlanan kadın, kendi çalışması nedeniyle SSK emeklisi olarak aylığı alırken, Emekli Sandığından emekli olan babasının vefatından sonra da yetim aylığı alabilir. . Buradaki önemli detay, maaşın “üç farklı sigorta sistemine göre” bağlantılı olmasıdır. Eşini kaybeden kişinin dul aylığı yeniden evlendiğinde kesilir.

RAPORLAR

Emekli Sandıkları Kanunu’na göre dul ve yetim aylığının kimlere ve ne oranda ödendiği bilgisi aşağıdaki gibidir:

Eş: %75

Çalışan veya emekli maaşı alan eş: yüzde 50

Eş, 1 yetim: %60, %30

Eş, 2 yetim: yüzde 50, yüzde 25-25

Bekar yetim: %50

2 yetim: yüzde 40-40

BU TARİHLERE DİKKAT!

Anne veya babanın çocuğa aylık bağlama durumu:

Anne ve babanın 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölümü halinde; Çocuğun ve vefat eden anne ve babasının SSK’sı varsa, yüksek emekli aylığının tam, düşük emekli aylığının yarısı ödenir.

Her ikisi de Bağkurlu ise, üst aylığın tam, alt aylığın yarısı ödenir. Her ikisi de Emekli Sandığına tabi ise daha yüksek maaş ödenir.

Eski memurlar için, her iki memur için de 1 Ekim 2008 tarihinden önce, daha yüksek maaş ödenir.

Her ikisi de 1 Ekim 2008’den sonra kamu görevlisi olduysa, üst ve alt yarının tamamı bağlanır.

Ebeveynlerden biri Bağkur veya SSK’lı, diğeri Emekli Sandığına bağlı ise, yetim iki tam maaş alır.

Eş ve ebeveynlerin emeklilik durumu:

Ölümlerden biri 1 Ekim 2008 tarihinden önce ise; Bunlardan ikisinin SSK’sı varsa, yüksek olan maaş tam, düşük maaş ise yarı yarıya ödenir. Her ikisi de Bağkurlu ise daha yüksek maaş ödenir. Her ikisi de memur ise, tercihli emekli maaşı ödenir.

Sigorta durumu farklı ise maaşın tamamı ödenir.

İki ölüm 1 Ekim 2008’den önceyse; Anne ve babanın sigortalılık durumu farklı ise her iki maaş da tam olarak ödenir.

Her ikisinin de SSK’sı varsa, yüksek olanın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir. İkisi de Bağkurlu ise tek maaş ödenir. Her ikisi de memur ise ve kamu hizmeti 1 Ekim 2008’den önce başlamışsa, tercihli emekli maaşı tam olarak ödenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu