Gündem

‘Ev fiyatları ucuzlasın çimento bedava’ Önemli iddia

Bazı müteahhitlerin yüksek çimento fiyatlarından şikayet edip inşaatı durdurduklarını açıklamasının ardından çimento üreticileri de seslerini duyurdu. Sektör temsilcileri dünyanın en ucuz çimentosunun Türkiye’de üretilip satıldığına dikkat çekerken, müteahhitlerin konut fiyatlarını yüzde 50 düşürmeleri halinde kendilerine ücretsiz çimento vereceklerini iddia ettiler.

Çimento sektörünün çatı kuruluşlarından TürkÇimento’nun Anadolu Buluşmaları etkinliği Gaziantep’te gerçekleştirildi. Etkinlik öncesi basınla yapılan tartışma toplantısında ve sektörün online olarak katılması halinde Türkiye çimento başkanı Fatih Yücelik, Türkcement Başkan Yardımcısı Adil Sani Konukoğlu ve Türkcement Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir açıklamalarda bulundu. Sektör temsilcilerinin iddialara verdiği yanıtlar, çimento üretimi ve maliyetleri konusunda verdikleri bilgiler şöyle:

“150 metrekare apartmanda beton maliyeti 21.000 liret. Çimento bunun üçte biri… Ürünü bedava versek apartmanlar ucuzlar mı? Müteahhitler sabit fiyatı yüzde 50 indirsin, biz de çimentoyu bedava verelim. ODTÜ tarafından yapılan araştırmaya göre, konut yapı maliyetinde çimentonun payı %3 ile %5 arasındadır. Betonun yaygın olarak kullanıldığı, dünyanın en yüksek üçüncü barajı olan Yusufeli’nin maliyetinde çimentonun payı %7,7’dir.

“Çimentonun hammaddesi taş olduğu için milli imkanlarla üretildiği söyleniyor. Ama bu kayalık zemin kendiliğinden çimento olur mu? Taşı 1200 derece sıcaklıkta eritip sıvı hale getiriyoruz. Bunun için ithal petkok kullanıyoruz. Bunun maliyetlerimizdeki payı %65.Erimiş taşı soğutmak için de elektrik kullanıyoruz. Petrokok ile elektriğin maliyet içindeki toplam payı %80’i aşıyor. Petrokok 1 yılda ton başına 40 dolardan 200 dolara çıktı. Elektrik fiyatları yüzde 61 arttı.

Karyola 399 CRI

“Bir ton çimento üretmek için 207 litre kömür ve 86 litre elektrik kullanıyoruz. İşçilik ve diğer masraflar da 106 lira. Bir ton çimentonun maliyeti 399 lirettir.

“Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Türkiye’de çimentonun maliyeti ton başına 35 dolar. Çin’de 70 dolar, yakıtın üretildiği Kuveyt’te 80 dolar, doğalgazın üretildiği Suudi Arabistan’da 60 dolar… Girişimciler çimentonun 400-500 liraya çıktığını söylüyor. Hiçbir fabrikada bu fiyata yok. Bizde 330-340 liraya mal oluyor. Nakliye pahalı olduğu için ürün için daha fazla ödeme yapabilirler. Nakliye masrafları bizi bağlamaz.

İthal kömürün maliyeti artmasın diye peşin ödüyoruz. Elektrik faturamızı ve işçinin maaşını aynı gün ödüyoruz. Ücretimizi peşin öderken, ürünü 90 gün 120 gün süreyle hediye ediyoruz. Bir nevi faizsiz banka yapıyoruz.

“YABANCI KAÇIŞ”

“Bir süre önce Türkiye’de çimento sektöründe çok sayıda yabancı yatırımcı vardı. Zamanla, çoğu endüstri koşulları nedeniyle ayrıldı. Sanko’nun yabancı çimento ortağı şirkete 357 milyon dolar ile girdi. Çıkışta 162 milyon dolara hisselerini yeniden sattı. 200 milyon dolar kayıp. Şimdi sadece Bodrum’da tatil yapmak için Türkiye’ye geliyor!

Türkiye’nin dünyanın en büyük ikinci çimento ihracatçısı olduğunu ve geçen yıl 1.8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Fatih Yücelik, fiyat görüşmelerinin ardından gündeme gelen ihracatın “kayıt altına alınması” kararının bir tür kısıtlama olabileceğini öngördü. . Yücelik, “Yüzde 40 kapasite fazlamız var. Maliyeti ihracatla dengeliyoruz. İhracat kısıtlanırsa birçok fabrika iflas edecek. Üretim düşüyor. Maliyetler artıyor. Üretici ayrıca dünya fiyatlarında çimento kullanıyor. Yurtdışındaki sözleşmelerimize uyulmaması durumunda cezalar ödüyoruz. Pazarlarımızı kaybediyoruz ve 10 yıl içinde onları geri alamayacağız.”

Adil Sani Konukoğlu, Danimarka’da incelediği bir çimento fabrikasının atık yakma ile üretim yaptığını belirterek, “Belediyelerin gönderdiği atıkları ayırarak yakıyorlar. Ayrıca bir ton atık için 25 Euro ödeniyor. Fosil yakıt kullanmıyorlar ve yakıtları bedava! Türkiye’nin tüm çöplerini emiyoruz. Belediyeler ayırıp getirsin, yakıt olarak kullanalım. Bacalarımız ileri teknoloji filtrelerle donatıldığı için karbon emisyonları da daha düşüktür.

Çimento üreticisinin sorununu yıllardır işleten kuruluşları yönetenlerin bile anlamadığını söyleyen Nihat Özdemir, “Yerli taş kullanıyorlar ve ürünleri yüksek fiyatlara satıyorlar. Fahiş” dedi Nihat Özdemir. ,“En yüksek maliyetin girdi ithal etmek olduğu sorunumuzu nasıl açıklayabiliriz? Konuyla ilgili bir film mi çekiyoruz? YouTuber’lara söyleyelim mi? ” denildi. Bu sözlere yanıt olarak Özdemir, “Filmin adı “Taştan Kalpler” olsun” şakasına gülerek, “Cehaleti yenmeliyiz” yanıtını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu