Gündem

Filipinleri vuran Rai Tayfunu’nda bilanço ağırlaşıyor! Ölü sayısı 405’e ulaştı

Afet Riski Azaltma ve Yönetim Kurulu (NDRRMC) başkanı Ricardo Jalad yaptığı açıklamada, kaydedilen kayıpların esas olarak boğulmalar, devrilen ağaçlar ve toprak kaymalarından kaynaklandığını söyledi.

82 KİŞİ HALA KAYIP

82 kişinin hala kayıp olduğunu belirten Celad, 1.147 kişinin de yaralandığını söyledi. Jalad ayrıca 530.000’den fazla evin hasar gördüğünü ve bunların üçte birinin tamamen kullanılamaz hale geldiğini, altyapı ve tarıma verilen zararı ise 23.4 milyar peso (459 milyon dolar) olarak tahmin ettiklerini söyledi.

Afet ve hükümet yetkilileri, Filipinler’in özellikle orta bölgelerinde hala yeterli elektriği ve suyu olmayan binlerce insanın olduğunu söylerken, Bohol Eyaletindeki Afet Dairesi Başkanı Anthony Damalerio, “Tayfun büyük yıkıma neden oldu. Kuzey Bohol’a bomba atılmış gibiydi.” Damalerio, Bohol’da 103 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, yeterli su, yiyecek ve barınak olmadığını söyledi.

Suriago del Norte başkanı Francisco Matugas, “Sığınak, özellikle eyalette yağmur mevsimi olduğu için bizim sorunumuz” dedi.

Rai Typhoon 16 Aralık’ta Kategori 5’e indi ve Siargao ve Dinagat Adaları dahil Bohol, Cebu, Surigao del Norte gibi eyaletlerde yıkıma neden oldu.

Typhoon Rai, bu yıl ülkeyi vuran 15. ve en güçlü tayfun olarak kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu