Gündem

Gündeme bomba gibi düştü! ABD’yi sarsan Çin iddiası

Washington Post muhabirleri Bob Woodward ve Robert Costa tarafından yazılan ve yakında çıkacak olan “Tehlike” başlıklı kitabın bölümlerinde Milley, Çinli meslektaşı Li’ye 30 Ekim 2020 ve 8 Ocak 2021’de ve her iki eyalette de iki kez seslendi. arasında savaş çıkmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Milley’nin ilk toplantısında söz verdiği iddia edilen kitapta, “Sizi temin ederim General Li, ABD hükümetinin istikrarlı olduğu ve her şeyin yoluna gireceği konusunda sizi temin ederim. Size saldırmayacağız veya size karşı herhangi bir kinetik operasyon yürütmeyeceğiz” diyor. bir saldırı durumunda muhatabını önceden uyaracağını söyledi. beyanı yer almıştır.

Kitapta, Başkan Trump’ın eski destekçilerinin 6 Ocak’ta Kongre binasını basmasının ardından 8 Ocak’ta yapılan toplantının, Çin’in kongre olaylarıyla ilgili korkularını gidermeye yönelik olduğu kaydedildi.

Bu toplantıda Milley, Li’ye “Yüzde yüz istikrarlıyız. Herşey yolunda. Ancak demokrasi bazen çok özensiz olabiliyor. söylerdi.

Kitapta ayrıca Milley’nin, Asya-Pasifik bölgesinden sorumlu Amerikan Hint-Pasifik komutasını denetleyen amirali çağırdığı ve bazı askeri tatbikatları ertelemesini tavsiye ettiği iddia edildi.

Aynı kitapta, Milley’nin üst düzey yetkililerden Trump’ın nükleer silahların kullanılmasını emrederse kendisinin de dahil olacağından emin olmak için “yemin etmelerini” istediği söyleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de 6 Ocak olaylarından sonra Milley ile Trump’ın savaşa girmesini veya nükleer silah sipariş etmesini önlemek için “mevcut önlemler” hakkında konuştuğunu ve bu konuda güvence aldığını söyledi.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu