Gündem

İstanbul’da yılbaşı öncesi mekanlara sıkı denetim

Beşiktaş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri yılbaşı öncesi alkol satışı yapan – alkollü içki satan yerlerde inceleme yaptı, denetimde içki satış ruhsatı ve TAPDK olup olmadığı tek tek incelendi. işyerinde afişsiz ürün satan izin sertifikaları.

Alkol satış ruhsatı olmayan büfeye 13 bin TL para cezası kesildi.

Bir büfede yapılan incelemede işyerinde içki satış ruhsatının bulunmadığı belirlendi. Tespitin ardından işyerine 13 bin lira para cezası verilirken ürünlere de el konuldu. Ekipler başka bir şirketi denetlediğinde, etiketsiz alkollü bir ürün tespit ettiler. Afişsiz ürün bulundurmanın suç olduğunu belirten ekipler, durumla ilgili çalışanları sorguladı. Çalışanlar içeceğin kendileri için bir hediye olduğunu söyledi. Bu anlar kameralara yansıdı.

şirket için 40 gün

Bir eğlence mekanına giren ekipler, alkollü ürünleri tek tek inceledi. Yapılan incelemede şirketin mutfak alanının dar ve hijyen açısından yetersiz olduğu belirlendi. Ekipler işletme müdürüne haber vererek boşlukları doldurması için 40 gün süre vererek tutanak tuttu.

“4 bin 611 firmaya 37 milyon 900 bin lira idari para cezası verdik”

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, usulsüz satış yapan firmalara 37 milyon 900 bin lira idari para cezası uyguladıklarını belirterek, “Biliyorsunuz yılbaşı yaklaşıyor. Yılbaşı yaklaşırken alkol kontrollerimizi sıkılaştırdık. Ancak 5996 sayılı hizmetler, gıda bitki sağlığı, gıda kanunu ve heme kapsamında 7 gün 24 saat 39 belediyede 750 müfettişimiz ile sahadayız. Bu yıl yaklaşık 127 bin 500 firmada 232 bin 718 resmi kontrol gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz resmi kontroller sonucunda uygun görülmeyen yaklaşık 4.000.611 firmaya 37 milyon 900.000 lira idari para cezası uyguladık. Ayrıca yine 6 bin 650 numune alındı. Bunların 648’inde uygunsuzluk tespit ettik” dedi.

“5996 Sayılı Kanuna Uygun Hijyen Denetimleri Yapmaktayız”

Karaca, denetim yapılan yerlerde hijyen konusunda da uyarılar yapıldığını belirterek, “İlimizde yaptığımız alkol denetimlerinde aradığımız şeyler şunlar: Bir firmanın içki satış ruhsatı var mı? ? TPDK sertifikası var mı? vize var mı 2021 için satış izni var mı? Hatta ilk etapta biz yaptık, izinsiz satışlarda vatandaşlarımız bize yetkilerini ibraz edemedikleri için idari tedbirler uyguladık. Biz de emtia mütevellisi olarak koyduk. İkinci sıramızda yine Bandrolsüz bir ürün yakaladık. Burada da harekete geçeceğiz. Alkol işletmelerinde sadece hareketli pankart cihazı ile inceliyoruz ve alkol pankartları gerçek mi? Sahte alkol olup olmadığını araştırıyoruz. Ayrıca 5996 sayılı Kanuna uygun olarak hijyen denetimleri gerçekleştirmekteyiz.

“Bilmediği yerlerden izinsiz alkol almasınlar”

Son günlerde sahte alkolden ölümler olduğunu ifade eden Karaca, vatandaşları uyardı. Karaca, “Aslında son denetimimizde iş sonuç kurallarıyla ilgili ciddi sorunlar vardı. Direkt ceza yazmak yerine gıda firmalarımıza bu konuda süre veriyoruz. Verilen süre sonunda eksiklikler giderilirse idari işlem yapılmaz. Değilse, harekete geçiyoruz. Bizim hemşehrilerimizden beklediğimiz budur. Bilmedikleri yerlerden izinsiz alkol almamalıdırlar. Biliyorsunuz çok sayıda vatandaşımız yaralandı. Gerçekleştirdiğimiz kontrollerde, jandarma bölgesindeki polis teşkilatımız ve jandarma ekiplerimiz ile işbirliği içinde 39 belediyede yaklaşık bir haftadır yılbaşına kadar kontrollerimizi daha yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Bu denetimler sonunda firmalarda bir kusur varsa veya sahte alkol, üretim yeri veya yeri varsa biz de onları da tedavi edip ürünlere el koyuyoruz” dedi.

Uygulamanın yılbaşına kadar devam edeceği öğrenildi.

İSTANBUL (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu