Gündem

Kahramanmaraş’ta şaşırtan teşhis! Koronavirüs akciğer kanserini taklit etti..

Şehir dışında çalışan NT’nin göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede yapılan tomografide sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi. Kanser şüphesiyle yapılan ileri tetkiklerin ardından NT’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyat kararı verildi. Bunun üzerine NT, ameliyat için memleketi Kahramanmaraş’a geldi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Kıdemli Öğretim Üyesi. Tomografi ve tetkiklerin sonuçlarına göre NT’de akciğer kanseri teşhisi konulan Fatoş Kozanlı, ameliyat olması gerektiğini söyledi.

“AKCİĞER KANSERİ OLSA, TÜMÖRÜ KORUMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Ameliyat öncesi NT Covid-19 testi pozitif çıkınca operasyon ertelendi. Koronavirüs tedavisine başlayan NT’nin son testi negatif çıktı. Fatoş Kozanlı, tedavi sonrası BT taraması yapılan NT akciğerindeki tümörün kaybolduğunu gördü. Kozanlı, NT’nin kendilerine yaklaştığında herhangi bir koronavirüs belirtisi göstermediğini ancak ameliyat öncesi PCR testi yaptıklarını söyledi. Koronavirüs tedavisi sonrası sonucun kendisini şaşırttığını belirten Kozanlı, şunları kaydetti:

“Hastamız çalıştığı başka bir şehirde göğsüne darbe almış, ağrısı geçmeyince bir üniversite hastanesine başvurmuş. Burada akciğer grafisi çekilmiş. Sağ akciğerinde kitle tespit edilmiş. hastaya akciğer tomografisi çekilir ve 4 cm çapında olan hasta göğüs cerrahisi için önemlidir.Radyolojik bulguları akciğer kanserine benzer bir kitle saptanır.Daha sonra hastaya akciğer kanseri teşhisi konulur.Muayeneler yapılır. Ameliyat planlı hasta Kahramanmaraşlı olduğu için memleketine gelmeyi tercih ediyor bize gelip göğüs ağrısı şikayeti ile Öksürük nefes darlığı Balgam, balgam, ateş gibi şikayetleri yoktu Hastayı değerlendirdik ve ameliyat olmaya karar verdi. radyolojik olarak akciğer kanserine çok benzer. Sağlık Bakanlığımızın kuralları gereği her hastaya ameliyat öncesi PCR testi uygulanmaktadır. Ayrıca operasyon gecesi hastaya PCR testi yaptık ve test yapıldı. f geldi. 14 günlük ameliyatımızı erteledik ve hastamız koronavirüs tedavisi gördü. Hasta 14. günde tekrar bize başvurdu ve PCR testi negatif çıktı. Yeni bir BT taraması yaptık ve tümörün tamamen gittiğini gördük. Şimdi başlangıçta sonuçlarla ilgili bilgileri aktardığımızda akciğer kanseri olsa ondan uzaklaşmak mümkün değildi. Başka bir patolojiden kaynaklanan bir durum olsaydı, verdiğimiz tedavi ile geçmesini beklemezdik. Antiviral tedavi verdik ve hastanın röntgen sonuçları neredeyse tamamen normale döndü. Hastaya “Bu dünya literatüründe hiç görülmemiş bir radyolojik keşiftir” diyerek açıkladık. Gördüğümüz bu görüntü artık hastanın göğüs röntgeninde değil, akciğer kanseri değil. “

DÜNYANIN İLK EDEBİYAT TÜRÜ ETKİNLİĞİ

Hastanın takibinin devam edeceğini belirten Kozanlı, 2 yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini, böyle bir durumla ilk kez karşılaştıklarını söyledi. Kozanlı, hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde benzer bir vakanın varlığını araştırdığını belirterek, “Dünya literatürüne genel olarak baktığımızda koronavirüsün akciğer bulguları, infiltrasyon gibi radyolojik bulgular, yoğunluk gibi radyolojik bulgular ortaya çıkıyor. buzlu camdan. Ancak hastamızda akciğer tümörünü taklit eden bir kitle vardı. “Ve bunu dünya literatüründe hiç görmedik. Bununla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptım. Hem kendi deneyimlerime hem de kendi hastanemizde yatan hastalara dayanarak birçok hastanın radyolojik bulgularına baktık. hastanede dünya literatürünü araştırdım, diğer arkadaşlarıma danıştım, benzer bir sonuca rastlamadım” dedi.

Ömer KOÇ / KAHRAMANMARAŞ, (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu