Gündem

Karadeniz’de korkutan gelişme! Mantardan zehirlenme vakaları arttı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi acil tıp bölümü doktoru Aynur Şahin, son dönemde mantar kaynaklı zehirlenmelerde keskin bir artış olduğunu söyledi.

KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi tarafından yapılan açıklamaya göre Tahsin Bakırtaş ile eşi ve kızı, yaylada topladıkları mantarları yedikten sonra rahatsızlandı.

Ambulansla Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Bakırtaş, eşi ve kızı, işlemlerinin ardından KTÜ Farabi hastanesi toksikoloji bölümüne sevk edildi.

Bakırtaş ailesinin 3 üyesi burada tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuştu.

Tahsin Bakırtaş, hastanede en son halüsinasyon gördüğünü hatırladığını belirterek, “Ondan sonra kayboldum. çevremdeki sağlık çalışanları. ”ifadesini kullandı.

Hastane çalışanlarına teşekkürlerini ileten Bakırtaş, doğadan toplanan mantarların yenmemesi gerektiğini vurguladı.

Tıbbi toksikolog Aynur Şahin de bu dönemde mantar zehirlenmelerinde keskin bir artış olduğunu söyledi.

Şahin, hastaneye kaldırıldıklarında ağır halüsinojenik zehirlenme durumunda olan Bakırtaş ailesinin hızlı ve etkili müdahale ile 12 saat içinde tedavi edildiğini söyledi.

Trabzon, Ordu ve Gümüşhane’de son 10 günde mantar zehirlenmesine bağlı 15 civarında hasta görüldüğünü iddia eden Şahin, vakalardan 10’unun Farabi Hastanesi toksikoloji ünitesinde tedavi edildiğini, diğer hastalar için konsültasyon hizmeti verildiğini söyledi. teletıp yöntemiyle bulundukları hastanelere

Ahin, yabandan toplanan yabani mantarların “hırsız”, “köy yok edici” mantarlar olarak da bilinen Amanita Phalloides ile zehirlenmelere neden olabileceğine ve ciddi karaciğer yetmezliğine ve hatta karaciğer nakli ihtiyacına neden olabileceğine dikkat çekti.

Şahin, yabani mantarların uzman tavsiyesi alınmadan yenmemesi gerektiğini vurguladı ve zehirli olmadıklarını söyledi.

‘Sinek agarik’ olarak da bilinen Amanita Muscaria ile zehirlenme nedeniyle bugüne kadar başvuran en ciddi vakanın 70 yaşında bir hasta olduğunu bildirerek, derin koma nedeniyle solunum cihazına bağlanan hastanın taburcu edildiğini belirtti. Yaklaşık 2 hafta yoğun bakımda takip edildikten sonra

Açıklamada, hasta yakınlarından alınan mantar örnekleri ile hastalardan alınan serum ve idrar örneklerinden yapılan analizlerin çok sayıda zehirlenme vakasına neden olan sinek mantarı ve Amanita Pantherina olduğu belirtildi:

“Mantarlar, incelikleri, yüksek protein içerikleri ve doğadaki kolay erişilebilirlikleri ile insanları cezbeder. En önemli sorun ise doğadan toplanan mantarların da ölümcül zehirler içermesi ve dünya çapında çok sayıda ölüme neden olmasıdır. Her yıl. ılıman ve nemli mantarlar.iklimler,yabani mantarlar Karadeniz bölgesinde popülerdir.Yetişimi için en uygun iklime sahip bölgedir ve bunun önemli bir kısmıdır.Zehirlenmeler yağışların fazla olduğu ilkbahar ve sonbaharda meydana gelmektedir. Zehirli mantarlardan gelen toksinler ısıya, pişirmeye, donmaya ve kurumaya karşı dayanıklıdır.Tek bir zehirli mantar bile yetişkin bir insanı öldürebilecek bir toksine sahip olma potansiyeline sahiptir.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu