Gündem

Kayseri’de bulundu! 4 bin yıl öncesine ait

Kayseri’nin 6.000 yıllık geçmişine ait belgelerin bulunduğu Kültepe Kaniş-Karum kalıntıları, şehir merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Hititlerin Anadolu’da kurdukları ilk kentin kalıntıları olan Kültepe ve onu çevreleyen karum kalıntılarında idari yapılar, dini yapılar, evler, dükkanlar ve atölye kalıntıları bulunmaktadır. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan kalıntılarda kazı, restorasyon ve envanter çalışmaları 1948 yılından bu yana devam ediyor. Bu yılki kazılarda 4 bin yıllık aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemikleri bulundu.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kültepe Kaniş Karum Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, ele geçen hayvan kemikleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Kazı sırasında ilk kez aslana ait bir kemik bulduklarını kaydeden Kulakoğlu, şöyle konuştu:Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Kültepe Kaniş Karum’da kazılar yapıyoruz. Burada sunduğum kemik buluntular Kültepe için son derece önemlidir. Aslında sadece Kültepe için değil, Anadolu için de son derece önemlidir. Nitekim bu yılki çalışmalarımızda, bir açmada belirli bir buluntu grubu içinde burada görebileceğiniz 2 aslan, ayı, yaban domuzu, yaban domuzu ve geyiğe ait kemik grubunu bulduk. Gördüğünüz tüm bu kemikler gevşek bulundu. Özel bir koleksiyon olarak ele alınmalıdır. Burada gördüğümüz tüm hayvan kemikleri büyük, büyük hayvanlardan. Anadolu’da ilk kez bu dönemde iki aslana ait iki çene bulduk. Ayrıca çok büyük bir ayı ve geyiğin kemikleri de var. Bu kemikler birden fazla‘ dedi.

Önemli bir keşifle karşılaştıklarını kaydeden Kulakoğlu, şunları kaydetti:Bunlar, bu bölgede yetiştirildiğini düşündüğümüz hayvanlar. Bunlar o zamanlar dağlık bölgelerde yaşayan hayvanlardır. 4000 yıl öncesine ait başka kazılarda aslan kemiğine rastlamadık. Anadolu’da ilk kez bu kadar eski bir döneme ait bir aslan kemiği bulundu. İnsan yerleşiminin en eski örneklerinden ikisi bulundu. Bu kemiklerin arkeolojik bağlamı son derece önemlidir. Bunlar 4000 yıl öncesine tarihlenen kemikler. Burada büyüdüklerini sanmıyoruz. Vahşi hayvanlardır ve belki bir şekilde avlanıp Kültepe’ye getirilmişlerdir. Böyle bir keşifler bütünü tarihsel bir öneme sahip olmalıdır.‘ dedi.

Olcay DÜZGÜN-Yasin DALKILIÇ / KAYSERİ (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu