Gündem

Küçük Saliha’nın ölüm nedeni kesinleşti! Nar yedikten sonra…

Olay, 30 Ekim 2019’da Yeşilhisar ilçesi Kavak semtinde meydana geldi. Çakır ailesi akşam yemeğinden sonra nar yedi. Bir süre sonra Baba Mustafa (67), eşi Saliha (61), oğulları Osman (26), Üzeyir (36), eşi Keser (44) ve çocukları Saliha Çakır hastalandı. Komşularının da yardımıyla karın ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle 6 kişilik aile Yeşilhisar Devlet Hastanesine kaldırıldı. Erken tespitlere göre gıda zehirlenmesinden şüphelenilen aile bireylerine serum tedavisi uygulandı.

Küçük Saliha’nın durumu ağırlaşınca Kayseri Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Yolda iki kez kalbi duran küçük Saliha, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Diğer aile bireyleri tedavilerinin ardından taburcu edildi. Küçük Saliha’nın cansız bedeni, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan otopsinin ardından Kavak ilçesinde toprağa verildi. Savcılık, Küçük Saliha’nın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında jandarma ekipleri, ailenin tükettiği el bombalarından numune aldı ve numuneler incelenmek üzere Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

FARMASÖTİK ÖLÜM NEDENİ

DHA, küçük kızın ölümüyle ilgili raporu aldı. Saliha’nın iddia edildiği gibi yediği nara sıkılan ilaçtan öldüğü doğrulandı.

Raporda şöyle denildi: “… Adli tıp tutanağına kayıtlı çocuğun 30 Ekim 2019’da doğduğu belirtiliyor. Ailesinde akşam nar tüketimi öyküsü ile Yeşilhisar İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılan çocuk ambulansla Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. , kusma, parmak ucu kş: 361, tansiyon 80/50, nabız 100, pupiller anizokori ve genel durumu kötüydü. Yolda tutuklandı, resüsitasyon işlemlerine yanıt alınamayınca eski iğli olarak hastaneye kaldırıldı, otopside vücudunda travmatik bir yaralanma yok, iç organlarda makroskopik bulgular saptandı, histopatolojik inceleme sonucu elde edildi. iç organlar, toksikolojik incelemeler için kadavradan alınan örneklerde aranan toksik maddeler belirlendi. nar örneklerinde (bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için) kullanılan kimyasallar, bazı organik bileşenler, dezenfektanlarda toksik Pestisit bulunmadığını bildirmiş ve soruşturma belgelerinde kaydedilen bilgiler birlikte değerlendirildiğinde, ölümlerinin çoğu pestisit zehirlenmesi sonucu meydana geldi.

“CANIMIZ YANIYOR, BAŞKALARI YANMAZ”

Saliha’nın babası Üzeyir Çakır, “2 yıl önce kızımı nar zehirlenmesinden kaybettim. Raporumuz geldi. Adli tıp kurumunun raporunda, kızımın nardaki kimyasal ilaçtan zehirlendiği doğrulandı. “İlçe Tarım Müdürlüğü bize rapor vermedi ve narda bir sorun olmadığını söyledi. Adli tıp raporunda kızımın nardaki ilaçtan zehirlendiği bilgisi var. Adana’ya bir arkadaşının misafiri olarak gittik. Biz buradan hediye getirdik komşusunun bahçesinden nar da istediler tüccara verdi” dedi.

Hepimiz zehirlendik. Narlar olgunlaştığında çatlarlar. El bombalarını iyi durumda piyasaya sürmek için uyuşturucu kullandılar. Narın çatlak yerine de geldi. Diğer Saliha’nın ciğerimiz yandı, ciğerleri yanmasın diye yetkililerin ödevlerini yapmalarını rica ediyoruz.

“NARLARIN ÇATLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN KULLANILAN PESTİSİT”

Saliha’nın amcası Osman Çakır, “O gün zehirlenenler arasında ben de vardım. İlk zehirlenme belirtileri bende de ortaya çıktı. Hastaneye ilk ben gittim. Hastane serumla tedavi edildi. Kurtulduk ama küçük çocuğumuz vücudu sürdürülebilir olmadığı için öldü. Çatlamayı önlemek için bir böcek ilacı kullanıldı. Yediğimiz bu narlar evdeydi. Bunların bir kısmı Tarım İl Müdürlüğü tarafından alındı. Diğer parça ise jandarma tarafından alındı.Tarım Daire Başkanlığı ekipleri, aldıkları el bombalarında zehir bulunmadığını bildirdi. Adli Tıp Kurumu’nun sonucuna göre ölüm nedeni “Pestisit olduğu yazılıyor. . Ölümün eşiğinden döndük. Yeğenim vefat etti. Diğer ailelerin yanmasın diye yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Metin Değirmenci / KAYSERİ, (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu