Gündem

Kuruyan göller rant kapısı oldu

Devlet, göllerin kurumasını önlemek için çalışırken, bir yandan da göl ve barajlardan suyunun çekildiği verimli toprakların, bazı kanunsuzlar tarafından gasp edilip kiralanmaması için mücadele ediyor. Gölmarmara’da kuruduktan sonra ortaya çıkan DSİ’ye ait yüzlerce hektarlık arazinin belirli kişilere ait olduğu ve geçici olarak kiralandığı belirlendi.

Arazi gaspçılarına para cezası veren DSİ, 12 kilometrelik çit hattını çekmek için adım attı. Millete “çok vazgeç” dedirten acı gerçek, Meclis İklim Araştırma Komisyonu’nda tartışıldı.

Milliyet’in elde ettiği bilgilere göre; Kuraklıkla mücadele eden ve derinliği 60 santimetreye düşen Gölmarmara’da önemli miktarda verimli arazi açığa çıktı. Bazı kanunsuzlar, yasal boşluktan yararlanarak binlerce hektarlık araziyi tarım arazisine dönüştürmek için parsellediler ve kiraladılar. Milyonlarca TL’lik haksız kazanca dönüşen bu kiralamalar sonucunda göl topraklarından çeşitli tarım ürünleri hasat edilmeye başlandı.

Yerel halktan gelen şikayetler üzerine harekete geçen DSİ, yerinde incelemeler sonucunda araziyi gasp edenlere para cezası verdi.

Ayrıca arazi kullanımını önlemek için bir çit çekmeye karar verdi. Kuru göllerin gelir kapısına dönüşü Meclis İklim Araştırma Komisyonu’nun da gündemindeydi. Şikayetlerin ardından Komisyon Başkanı Eroğlu, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız’ı arayarak haksız kira olayını anlattı ve Gölmarmara ile benzer durumlara bir an önce çözüm bulunması çağrısında bulundu. Bununla da yetinmeyen Eroğlu, konuyu komite toplantısında ele aldı. Eroğlu, toplantıya katılan DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız’ı uyardı: “Bu konuya bir bakalım. Takip edelim, bütün barajlarda var. Yani su seviyesi düştüğünde bazı kanunsuzlar DSİ’nin kamulaştırdığı çevreyi ele geçiriyor, hatta yıkıp başkasına kiralıyor” dedi. Eroğlu’na da destek vererek, tüm barikatlarda benzer vakalarla karşılaşıldığını söyledi.

SAPTANMIŞ

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Yıldız, olayın uzun süredir gündemlerinde olduğunu söyledi. Yıldız, “Kararlarımızı da ‘drone’larla alıyoruz. Aynı durum hem Gölmarmara’da hem de Demirköprü barajında ​​mevcut” dedi. Eroğlu, şu sözlerle şunları söyledi: “Takip edelim, ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Kullanılacaksa ona göre kiralansın, sadece devlet kasasına girsin” dedikten sonra Parti üyesi AK Seylan, DSİ’nin köylülere bir yıllık ücret karşılığı kullanım izni vererek gelir elde etmelerine izin verdiğini açıkladı, Yıldız, Milletvekili DSİ Genel Müdürü, “Altınkaya ve Hirfanlı barajlarında olduğu gibi o yıl sular altındaydık. kot seviyesi. Yukarıdaki alanlara yıllık izin veriyoruz, biz de olumlu görüş veriyoruz ama belediye gibi bir gücün örgütlenmesi lazım. Vatandaşlar orada” dedi. Komisyon Başkanı Eroğlu, bu uygulamanın haksız olmaması gerektiğini vurguladı.

CHP Manisa Ahmet Vehbi Bakıroğlu ise Gölmarmara’daki araziyi gasp edenlerin daha fazla gelir elde etmek için sazlıkları yaktığını, buldozer sokarak söğüt ormanlarını yok ettiğini ve ekosistemin bozulduğunu söyledi.

Uyruk – Şef Yılmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu