Gündem

Lisedeki öğrenciler üretiyor! Hem okulların hem özel sektörün talebi karşılanıyor

Anadolu MUŞ Mesleki ve Teknik Lisesi bünyesinde 13 atölyede 96 öğrencinin üretimi ile okulların ve özel sektörün talepleri karşılanmaktadır. Atölyelerde kullanılan malzemeler Muşlu esnaflardan satın alınırken, il ekonomisine 700.000 lira katkı sağlanıyor ve lise üretimi ile yıllık 1 milyon lira ciro elde ediliyor.

Muş Anadolu Mesleki ve Teknik Lisesi’nde ürettiği çeşitli malzemelerle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin illerinin isteklerine cevap vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı temel eğitim okulları, liseler ve özel sektör tarafından kontrol edilen okul, öğrencilerin aile bütçelerine katkıda bulunmalarına da olanak tanıyor. Okulun fabrika olarak hizmet veren işletme sermayesinin işleyişinden yararlanan metal ve mobilya bölümü öğrencileri sıra ve masa üretmektedir. Yıllık cirosu 1 milyon TL olan okulun şehir ekonomisine katkısı 700.000 TL’ye ulaşıyor.

6 UZAY, 13 ATÖLYE VE 1352 ÖĞRENCİ

Anadolu Muş Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Erhan Subaşı, “Okulumuzda 6 alan ve 13 atölye var. Okulumuzda örgün eğitimde 1082, açık öğretim meslek liselerinde 270 öğrenci olmak üzere toplam 1352 öğrenci eğitimlerine devam etmektedir. Bu yıl 96 öğrenci okulumuzun işletme sermayesi işinde fiilen çalıştı ve aldıkları maaşlarla aile ekonomisine fayda sağladı. Okulumuzun metal ve mobilya alanlarında, sıra ve masalar dahil olmak üzere günde ortalama 130 takım üretilmektedir. Döner sermayelerimizin cirosu yıllık ortalama 1 milyon TL civarındadır. Okulumuzda Milli Eğitim Bakanlığı, temel eğitim okulları, liseler ve özel sektöre siparişler veriyoruz. Okulumuz eğitim ve öğretimine devam etmekle birlikte ilimiz ve ülkemiz ekonomisine de katkı sağlamaktadır. dedi.

12. sınıf metal öğrencisi olan ve iki yıldır döner sermaye işletmeciliğinden yararlanan Sedat Demir, şunları söyledi:Masa ve masaları ustalıkla üretiyoruz. Okullara gönderiyoruz. Burada hem aileme hem de okulumun çalışmasına katkıda bulunuyorum. Çok mutluyum “ not alınmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu