Gündem

Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun mirası itfaiyecilerin oldu!

Miss Turkey 1936 1909 Fatih doğumlu Mahmure Birsen Sakaoğlu, 4 ve 90 yaşlarında iki kez yangına yakalandı. Fatih’teki itfaiyeciler, Sakaoğlu’nu hem çocukken hem de yaşlılığında alevlerden kurtardı. Kendisi gibi doktor olan Mustafa Sakaoğlu’nu 1999 yılında kaybeden Mahmure Birsen Sakaoğlu, doktorlar eşliğinde ruh sağlığının yerinde olduğuna dair bir rapor aldığında 3 Mayıs 2000 tarihinde el yazısı vasiyetini kaleme aldı.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre; Sakaoğlu, bankadaki parasının faizinin Fatih’in itfaiye müdüründen kapıcıya kadar tüm personele 3 ayda bir eşit olarak dağıtıldığını vasiyet etti. Fatih itfaiye çalışanları, Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun vasiyetini yerine getirmek için 16 yıl önce İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne el koyarak “vasiyetin yerine getirilmesi” için suç duyurusunda bulundu.

Vasiyetin icrası (vasiyetin icrası) davasının İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında mahkeme, itfaiye ekiplerinin açtığı davayı kabul ederek Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun infazına karar verdi. Mahkeme, Sakaoğlu’ndan kalan 25 milyon liranın Fatih itfaiyesinde görevli 272 kişiye dağıtılmasına karar verdi.

DAVA 16 YIL SÜRDÜ

Mahkeme, 16 yaşındaki gencin davasında gerekçeli kararı açıkladı. Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun 3 Mayıs 2000 tarihinde kendi el yazısıyla vasiyetname düzenlediğinin açıklandığı gerekçeli kararda, “Sakaoğlu vasiyetinde Fatih’teki dairesinin kirasının ve l Her 3 ayda bir dolar ve Türk Lirası olarak banka parası tahsil edilir ve Fatih İtfaiye Müdüründen kapıcıya faiz alınır. Kendisine eşit miktarda para ödenmesini, evlatlık oğlu Mustafa Bakır’ın faiz ve kira payı almasını, mirasından mahrum bıraktığı kardeşinin pay almamasını vasiyet etti. Sakaoğlu’nun bu vasiyeti 30 Ocak 2004 tarihinde İstanbul 17. Noter tarafından onaylandı. Fatih İtfaiyesi’nde görev yapan, binadan elde edilecek kira ve bankadaki paradan elde edilecek faiz gelirlerinden kimlerin yararlanacağının tespiti için bilirkişi raporu hazırlandı. İtfaiye tarafından açılan vasiyetnamenin bilirkişi raporuna dayanılarak infazının kabulüne ve vasiyetinin yerine getirilmesine karar verildi.

272 KİŞİ SAHİBİNİN HAKLARI

17 Aralık 2003’te 94 yaşında vefat eden eski Türkiye Güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun kardeşi İzmirli emekli Albay Selahattin ve 4 yeğeni de mirastan pay istedi. Sakaoğlu’nun yakınları vasiyetin iptali için suç duyurusunda bulundu. Fatih İtfaiyesi de olaya müdahil oldu. İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi iki yıl önce Fatih itfaiyesinde çalışan 272 kişinin mirasa hak kazandığına hükmetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu