Gündem

Marketler için Bakanlık harekete geçti! Özel ekip kuruldu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla, son günlerde kamuoyuna yansıyan fiyat artışı iddialarını araştırmak üzere bakanlık bünyesindeki merkez ve taşra teşkilatı yetkili ve personelinden oluşan özel soruşturma ekipleri oluşturuldu.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip, bugün Ankara pazarları için fahiş fiyat artışı ve etiket incelemesi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde sebze ve meyve, temel gıda maddeleri ve temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi.

Denetimler sırasında ürünün teslim edilmeden önce etiket fiyatı ile kasa fiyatı, etiket ve baskı bilgileri ile promosyondaki fiyatı arasında fark olup olmadığı kontrol edilmiştir. Ekipler rastgele seçtikleri ürünleri kasaya getirerek fiyat karşılaştırması yaptı.

Yapılan incelemeler sonucunda Perakende Düzenleme Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı hareket ettiği tespit edilenler hakkında idari işlem yapılacaktır.

“DENETİMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Adnan Benli, denetimlerle ilgili basına yaptığı değerlendirmede, Ticaret Bakanlığı olarak piyasa gözetimi görevi kapsamında şirketlerde fahiş fiyat artışı olup olmadığının incelendiğini ve ‘hukuka aykırı bir işlem olup olmadığını’ söyledi. belirtilen fiyat. Benli, ürünlerin kasa etiketinin fiyatları arasında bir farklılık olup olmadığını da kontrol ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:Tespit ettiğimiz ürünlerin alış ve satış faturaları tarafımıza ulaştı, herhangi bir usulsüzlük olması durumunda kontrol edip gereğini yapacağız. Denetimlerimiz devam edecek. Bireysel vatandaş şikayetleri veya bu tür denetimler bakanlığımız tarafından re’sen yapılmaktadır..” not alınmış.

Denetim sonuçları için uygulanacak ceza hakkında da bilgi veren Benli, fahiş fiyatın tespiti için ürün başına 10 bin 911 liradan 109 bin 911 liraya uygulandığını, ihlal eden işlem kolaylığında 452 lira ceza kesildiğini söyledi. etiketleme mevzuatı

Benli, etiketlerde tutarsızlık olması durumunda vatandaşların Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine ve bakanlığın Alo 175 hattına başvurabileceğini söyledi.

“FİYAT SPEKÜLASYONLARINA İZİN VERİLMİYOR”

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, iş hayatının kesintisiz devam etmesi için iç ve dış ticareti, gümrükleri ve tüketicileri korumaya yönelik tedbirlerin alındığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Önceliğimiz, insan sağlığı başta olmak üzere serbest piyasanın sağlıklı ve düzenli işleyişini sağlamaktır. Üreticiler, tedarikçiler ve perakendeciler, girdi maliyetlerinin artması gibi haklı bir neden olmaksızın fiyatlarını fahiş bir şekilde artıramazlar, bu tür faaliyetlerde bulunamazlar. serbest ticaret ve piyasa dengesini bozmak veya tüketicilerin mallara erişimini engellemek, teftiş kadrosu ve Haksız Fiyat Tespit Komisyonu aracılığıyla vatandaşlarımızı fahiş fiyat artışlarından korumak ve piyasa bozucu faaliyetlere engel olmak Bakanlık olarak spekülasyon ve kötü niyetli uygulamalara izin verilmeyecektir. temel ihtiyaçların fiyatları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu