Gündem

Memur maaş zammı 2022’de ne kadar olacak? Yüzde kaç zam yapılacak, ne zaman açıklanacak?

Memur maaş artışının 15 Ocak’a kadar devam etmesi için çalışmalar sürerken, memurlar ve emekliler de merakla yüzde kaçının zam yapılacağını bekliyor. Öte yandan, Aralık ayı enflasyonu TÜİK tarafından 3 Ocak 2022’de açıklanacak ve böylece memur ve emekli maaşlarındaki artışta etkili olan enflasyon farkı ortaya çıkacaktır. İşte 2022’de enflasyon açığı, sosyal paydaki ek artış, 3.600 ek gösterge ve memur maaşlarındaki artışla ilgili gelişmeler…

2022 YILINDA TEMSİLCİLERİN MAAŞ ARTIŞI NE KADAR?

Asgari ücrete zam, geçtiğimiz haftalarda işveren, bakanlık ve bakanlık arasında yapılan görüşmelerin ardından açıklanmıştı. Yüzde 50’lik artışla 2022 asgari ücret 4 bin 253 TL oldu. Ancak memur ve emekli memur maaşlarındaki artışı etkileyecek birçok faktör var.

İlk olarak Temmuz ayında imzalanan 6. dönem toplu sözleşmelerinde memur ve emekli memur maaşlarına 2022 yılının ilk 6 ayı için %5 + enflasyon farkı artırılacak. Temmuz 2021’den Aralık’a %3’ü aşarsa, enflasyondaki fark artış şeklinde ücretlere yansıtılacaktır.

Enflasyondaki farkı netleştirmek için Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık enflasyonu ve 2021 enflasyonunu 3 Ocak 2022 Pazartesi günü bildirmesi bekleniyor.

TÜİK’in paylaştığı verilere göre enflasyon;

Temmuz ayında %1,80,

Ağustos ayında yüzde 1.12,

Eylül’de %1.25,

Ekim ayında yüzde 2.39,

Kasım ayında yüzde 3.51 olarak belirlendi. Böylece son 5 aylık enflasyon %10,47’ye ulaştı. Ancak Merkez Bankası beklenti anketi sonuçlarına göre Aralık ayı enflasyonunun %3,37 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Tüm bu rakamlar dikkate alındığında Temmuz-Aralık ayları arasındaki 6 aylık enflasyon oranının %13,70 ile %16,00 arasında olacağı tahmin edilmektedir.

ÇALIŞMA BAKANI’NDAN EK AÇIKLAMA

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Bu yıl kamu çalışanlarında ek bir artış olacak. Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı arasında anlaşma sağlandı. Güvenlik.”

MUHABİR ŞEN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur Sen Başkanı Yalçın’ı da Beştepe’de kabul etti. Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Yalçın, “Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmede ek zam, 3600 gösterge ve sözleşmelilere ek personel beklentimizi açıkladık. Çalışma Bakanı ile görüşeceğiz. Ek artış dahil tekliflerimiz için Bilgin’e teşekkür ederiz.”

“MEMUZA GEREKLİ İYİLEŞTİRMELER YAPILACAKTIR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada, “Fiyatlar artıyor. Fiyatları düşürmek için uğraşırken bir yandan da milletimizin alım gücünü artırmak için tarihsel olarak asgari ücrete zam yaptı, inşallah vatandaşımızın alım gücü düşmez. maaşlar ve emekli maaşları önümüzdeki günlerde. “Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu üstlenmeye devam ediyoruz. Asgari ücret 4 bin 253 liraydı. İnşallah yetkililere teslim edilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu