Gündem

Mersin’de yürek yakan görüntü! Karaya vurdular

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Mersin sahillerini tehdit eden petrol atıklarının çevreye verdiği zararı en aza indirmek için Tarsus sahilinde Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından temizlik çalışması yapıldı.

Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarsus Belediyesi ekiplerince desteklenen çalışma kapsamında Berdan Nehri’nin aktığı alanın hem doğusunda hem de batısında petrol atıklarının temizlenmesi için çalışma yapıldı. Ekipler tarafından toplanan atıklar, bertaraf edilmek üzere torbalara konuldu.

Kırmızı yengeç başta olmak üzere bazı deniz canlılarının ölüp sahile vurduğu gözlemlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Temizlik Daire Başkan Yardımcısı İbrahim Can, petrol sızıntısının sahilleri riske attığını söyledi.

Mersin’deki petrol sızıntısının, Berdan Nehri’nin Tarsus’ta denize döküldüğü kesimin doğu ve batısında görüldüğünü kaydeden Can, şunları kaydetti:

“Ulaştırma Bakanlığı ve liman müdürlüklerinin kıyılarda ve denizde bu şekilde temizlik çalışmaları yaptığını biliyoruz. Ancak rüzgarın yönüne göre kıyılarımıza geleceklerini ve bu partiküllerin ve bu partiküllerin bu şekilde ortaya çıkacağını tahmin etmiştik. Mersin Büyükşehir Belediyesi çevre koruma ve kontrol servisi olarak araç ve gereçlerimizle, “Çalışanlarımızla olası tehditlere karşı şimdiden teyakkuzdayız. Biz de bu çalışmayı ilçe belediyelerimizle koordineli olarak yürütüyoruz.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu