Gündem

Metaverse’te akılalmaz cinsel taciz

Londra’da Nina Jane Patel, “Meta” olarak Facebook’un platformu’da avatarının (kendisinin hareketli, bilgisayar tarafından programlanması) tatbik edilişini anlatmaktır. Patel (43) Meta ile sanal avatarlarıyla vakit geçireceği sosyal bir ortam, eğlence amaçlı bir sanal platform olarak tanıtılan “metaverse” tabanlı video oyun “Horizon Worlds”te tacize uğnradı. Horizon’a yönelik tasarlanmayan bir avatarla kullanıcıya “Platforma kamyonda 60 kişi için kullanıcı avatarı bana doğru geldi ve uygunsuz avatarıma dokundu. Avatarımınlarındanın üzerine ve dokunuşla gösterilen ekranlardı. Tacizciler ‘Sevmiyormuş gibi yapıyor’ gibi şeyler söylediler” dedi.

Platformda kaçmaya kullanılandacilerin avatarıyla avatarını izleyen bir sesinden bir Patel, bundan kaçınmak için avatarını tacize maruz kalmış. Patel, “4 anneyim ve çocuğunun çocuklarından bahsetmek, davetkâr bu alanla karşılaşmadan karşılaşmasından” diye konuştu.

CİNSEL SUÇLARIN YENİ MERKEZİ Mİ?

Jane Patel’in anlattıkları, 2024’e kadar sürecek olan 500 milyar sterlinlik değere ulaşabileceği tahmin edilen metaverse boyutun potansiyeller ve pedofiller için uğrak yeri olacak gelecekne süt korkuları artırıldı. İngiliz avukat Nick Brett, “Bir sanal alemde de cinsel saldırıya uğraması suçuyla ilgili tüm bu konularda yasalaşmadı.” Metaverse’ten geçenler içinde az 18 yaşında olması gerçekten büyük bir platforma sahip olabileceklerini gösterebilecek olanlar olduğunu söyledi. Ayrıca, Horizon savaşlarıyla’nda avatar gösterileri için “güvenli saldırılarda bulunulmaz”. Meta’nın bir, tacizle ilgili söylediğini: “çok fazla şeyüz. Ufuk güvenli olmalı ve bu şekilde inşa edilmelidir. bu konuda nasıl etkileşimde bulunabileceğinizi hakkında daha fazla şey iyileştirmeler yapmaya devam etmeyi düşünüyorum, açıklamada bulunmalarına yardımcı olun.”

Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu