Gündem

Muş’ta 6 katlı binada can pazarı! Çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı…

Yangın, İstasyon Caddesi üzerinde, özel eğitim sınıfının da bulunduğu 6 katlı binanın arkasında saat 13.00 sıralarında başladı. Klima motorlarının bulunduğu bölgede kartonun ateşlenmesiyle başladığı iddia edilen yangını görenlerin ihbarı üzerine olay yerine polis, ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Pencerelerden patlayan ve yükselen alevlerle birlikte patlayan duman, özel eğitim kursunda sınıflara ulaştı. Nefes almakta zorlanan öğrenci ve öğretmenler kendilerini pencereden asarak çevreden yardım istedi. Kursta yaklaşık 80 öğrenci korku ve panik yaşadı.

“ÖLÇEK, ÖLÇEK GÖSTERİYORUZ”

Bazı öğrencilerin sinir krizi geçirdiği olayda, çok sayıda öğrenci mahsur kalan öğrencileri kurtarmaya çalıştı. Zorlukla tahliye edilen öğrenci ve öğretmenlere sağlık ekipleri müdahale etti. Vatandaşlar dumandan etkilenenlere Ayran’ı verdi. Ayrıca binadaki aileler tahliye edilirken, öğrenci yakınları paniğe kapılarak korku anları yaşadı. Yangından etkilenen yaklaşık 15 kişi hastaneye kaldırıldı.

Yangın sırasında yaşananları anlatan coğrafya öğretmeni Mehmet Tuncer, “Öğrencileri arka sınıflara götürdük. Kapıların üstünden ve altından hala dumanlar esiyordu. Perdeleri alıp kapılardan aşağı yukarı kaydırdık. Aşağıya, merdiven, merdiven, merdiven diye bağırıyoruz. Geçici bir merdiven gönderdiler. Öğrenciyi göndersek de aşağı inemeyecek. Bu şekilde bir merdiven var mı? İçeri girdiler, ne gaz maskesi ne oksijen cihazı. Yalnız girdiler. Bu şekilde iyileşme olmaz. Hasta öğrencilerimiz oldu, önce onları çıkardık” dedi.

‘ÇOK KORKMUŞ’

Dumandan etkilenen öğrencilerden Esma Aşar, “Sınıfta ders veriyorduk, duman esmeye başladı, yangın çıktı. Bir sınıfta toplandık. Çok korktuk” dedi. Ancak kontrol altına alınan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Muhammed Sami MARAL / DHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu