Gündem

Müzikal deha Buğra, Türkiye’nin ilk otizmli doktora öğrencisi oldu

Buğra ve ailesinin hayatı, henüz 3 yaşındayken otizm teşhisi konulduktan sonra değişti. Adı da dahil olmak üzere tek kelime bilmeyen Buğra, daha konuşmadan 3,5 yaşında okumaya başlamış ve özel eğitimle her alanda büyük bilgi ve beceriler edinmiştir.

Buğra’nın kendisinin ve ailesinin hayatını şekillendiren gelişme 2004 yılında gerçekleşti. California Üniversitesi tarafından yapılan “mükemmel perde” testinde 36 tam puan alan Buğra, “dünyanın en iyi müzik kulağı” seçildi. 664 kişi arasında ve aile için bir umut ışığı oldu. Doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt etme yeteneği Wisconsin Medical Society tarafından 2007 yılında kayıt altına alınan Buğra, literatüre bir “müzik dehası” olarak girmiştir.

Otizm nedeniyle konservatuarların ortaöğretim bölümlerine kabul edilmeyen Buğra, Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’ni, ardından 2016 yılında İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nı lisansla bitirdi.

Mezun olduğu konservatuarda muhabirlik yapan Buğra, hem ailesi için gurur kaynağı oldu hem de benzer durumda olanlara örnek oldu.

Dünya Engelliler Piyano Yarışması’nda finale kalan, yurt içinde ve yurt dışında sayısız konserler veren Buğra, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anabilim Dalı yüksek lisans sınavlarını geçerek Türkiye’de bir ilke imza attı.

Buğra Çankır, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi doktora sınavını başarıyla geçti. Peder Kemal Çankır, Buğra’nın iletişim sorunları nedeniyle AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Buğra’nın akademik kariyerine devam etmesi için büyük çaba sarf ettiklerini anlatan Çankır, oğlunun Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Ankara Sanatları doktora sınavını kazanarak daha büyük başarılara imza atmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Baba Çankır, 2 Şubat 2021’de Buğra adına yazdığı dilekçeyle otizmlilerin doktora yapmasının önündeki yabancı dil engelinin kaldırılması talebini YÖK yetkililerine ilettiğini söyledi. Çankır, dilekçesinde Buğra’nın yüksek lisansını Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde tamamladığını belirterek, müzikteki başarılarını anlattı.

“Sanata hakim olmanın ön koşulu olarak yabancı dil sınavından en az 55 puan alma şartının kaldırılmasını istedik. Dilekçemiz YÖK Engelliler Yükseköğretim Kurumu’nun Nisan ayı meclis toplantısında tarihi bir kararla ele alındı. , otizme ek olarak, özellikle dil öğrenmede güçlük çeken zihinsel engellilerin, işitme cihazlarının, engelli ve otistik gruplar da dahil olmak üzere sanatta ustalık programlarına başvurmak için yabancı dil şartını kaldırdığına karar verdi. Bu engelin kaldırılmasıyla Buğra, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi sanatta ustalık programına başvurmak için yaz boyunca günde 5 saat.Buğra doktora sınavını çok iyi geçmiştir.Buğra şu anda otizmli doktora programına kabul edilen ilk öğrencidir ve devam edecektir. Türkiye. Bununla gurur duymuyorum. Buğra’nın müzikte yetenekli otizmli insanlara yeni bir yol açmasından da gurur duyuyoruz. ”

Otizmli bireylerin kendilerini ifade etmekte ve Türkçeyi kullanmakta zorlandıklarını ifade eden Çankır, “Yüksek lisans eğitimimde olduğu gibi doktora eğitimimde de gölge hoca olarak Buğra’dan ders alacağım.” dedi. not alınmış. Müziğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu vurgulayan Çankır, “Buğra’dan aldığım derslerden çok şey öğrendim, eşim ve ikimiz de harika bir müzik kültürüne sahibiz. Müziğin teorisini ve matematiğini biliyorum ama müzik yapmak benim için imkansız” dedi.

Peder Kemal Çankır, “Bence ülkemizde Buğra ile doktora öğrencisi olarak tarih yazılıyor ve bu, otizmli çocukların kaderini değiştiren bir gelişme. Ben de bu hikayenin bir parçası olduğum için çok mutluyum. “cümlelerini kullandı.

“ŞİMDİ DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. ÇOK MUTLUYUM”

Duygularını anlatırken babasının da desteğini alan Buğra, “Artık doktora öğrencisiyim. Çok mutluyum. Eğitimime devam etmek istiyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Sanatçı olmak istiyorum. dünya. -ünlü otizm.” cümleleri kullandı.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu