Gündem

Omicron varyantı için korkutan uyarı! Yılbaşı sonrası…

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı’dan, son dönemde tüm dünyada endişe yaratan ve Türkiye’de yayılmaya başlayan “Omicron” varyantı ile ilgili uyarı geldi. Özellikle yılbaşı eğlencelerinde kalabalığın dikkatini çeken Çamlı, yeni varyantın tirajının daha da artacağını söyledi. ‘Omicron’ varyantının ülkede ciddi vaka artışına yol açtığını belirten Çamlı, “Kısa sürede vaka sayısında 18 binden 40 bine kadar artış gördük. Önümüzdeki dönemde bu durum daha da artacak. hatta bilim adamları defalarca “Omicron”un baskın varyant olacağını söylediler.”Varyanttan 4-6 kat daha fazla ortaya çıkan “Omicron”un da aşılara karşı daha fazla direnç gösterdiğini biliyoruz. Özellikle ev içi etkinliklerde havalandırmanın etkili olmaması durumunda virüsün bulaşıcılığının yüksek olacağı aşikar” dedi.

Pandemi kurallarının gözden kaçırılmaması gerektiğini belirten Çamlı, yılbaşından sonra ortaya çıkabilecek tehlikeli duruma da değinerek, “Hasta sayısındaki artıştan dolayı hastane sistemi ciddi sıkıntıya girebilir. ‘Omicron’ varyantı yılbaşından sonra çok ciddi şekilde artacak Yılbaşı gecesi kontrolsüz kalabalıklar, fiziksel mesafe ve maske kuralı. Bunlara uyulmadan düzenlenen etkinliklerin özellikle kapalı ortamda uzatılan yılbaşı etkinliklerinin bulaşmada etkili olacağı aşikar” dedi.

“Omicron” varyantının bulaşıcı olduğuna dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Çamlı, aşı ihtiyacının altını çizerek, “Uzun bir süre ile 4. pikteyiz. Belki yeni bir pik yapacak. Bu şu şekilde görülüyor. kaçınılmaz bir süreç. Tüm dünyada ciddi kısıtlamalar uygulandı. Eski önlemler geri alındı, yenileri uygulanmaya başlandı” dedi.

verilen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu