Gündem

Online terapi için 200 psikolog aranıyor

Sosyal hayatın kısıtlandığı pandemi döneminde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de psikoloji alt üst oldu. O kadar ki milyonlarca insan virüse bulaşma ve ölme korkusuyla psikolojik danışmanların ofislerine bile gitmekte isteksizdi. Ender Heper ve Orhan Yıldız ile birlikte 50 kişilik bir ekiple online terapi uygulaması Tappy ve internet platformu ‘usetappy.com’u kuran Koray Bilici, Avrupa’dan yoğun talep gördüklerini ve yakında teklif vereceklerini söyledi. Almanya, Hollanda ve Belçika’ya hizmet veriyor.

ŞEHİR ÖNEMLİ DEĞİL

Bu platformların istihdama ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan Koray Bilici, şunları söyledi:

“Türkiye’de her yıl 8 bin psikolog mezun oluyor. İş bulamayanlar kendi ofislerini açmak zorunda. Kendilerini kanıtlamaları yani önemli bir çember oluşturmaları yıllar alabilir. Biz bu işe 50 kişiyle başladık. Talepler artınca kısa vadede 200 kişi daha almaya karar verdik. Türkiye’nin her yerinden aldığımız başvurular web sitemiz üzerinden yapılmaktadır.

3 SEÇENEK

Her psikoloğun kendi fiyatını belirlediğini söyleyen Bilici, şöyle devam etti:

“Fiyatlar 150 ile 500 lira arasında değişiyor. Platforma girer girmez en geç 1 dakika içerisinde alanında uzman bir psikolog ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Seanslar ortalama 45 dakika sürmektedir. İsteyene ses, İsteyene video, İsteyene mesaj hizmeti veriyoruz. Çünkü yüzünü göstermek istemeyenler var. Araştırmamıza göre, online terapi alanların büyük çoğunluğu artık fizik tedaviye gitmiyor. Aynı hizmet zaten çevrimiçi olarak sağlanmaktadır.

KADINLARIN ÇOĞU

Koray Bilici, Türkiye’de her 10 kişiden 7’sinin psikolojik sorunlar yaşadığını tahmin ettiklerini belirterek, tedaviye başvuranların yüzde 65’inin kadın ve eğitim düzeyi yüksek kişiler olduğunu söyledi. Bilici, “Ebeveynleri eşliğinde 18 yaşından küçüklere destek oluyoruz. En çok gelenlerin yaş ortalaması 25 ile 35 arasında” dedi. Bilici, terapiyi en çok isteyenlerin sorunlarını şu sözlerle anlattı:

ODAKLANMAYIN…

Pandemiden ölme korkusu. Panik atak. Dikkat dağınıklığı. Hiperaktivite.

Madde ve kumar bağımlılığı.

Boşanma terapileri. Ergen psikolojisi. Sınav ve okul kaygısı.

Endişe. Hastaneye gidememe korkusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu