Gündem

Parmak izi zorunlu olacak! Yeni kimliklerle ilgili flaş gelişme…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, noterlerde parmak izi doğrulama sisteminin pilot uygulamasının tanıtımına katıldı. Bakan Gül, “Pilot uygulama olarak başlayan sistemin 2022 yılında tüm noterlerle birlikte hayata geçmesini bekliyoruz” dedi.

Bakan Gül, yeni parmak izi doğrulama sisteminin 74. Ankara Noter’e sunumuna katıldı. Sistem, yeni çıkarılan TC kimlik kartlarının çiplerinde bulunan parmak izlerinin noterlerde kurulacak kimlik doğrulama cihazına takılmasını ve elektronik kimlik doğrulama sistemi üzerinden parmak izinin taranmasını sağlar. vatandaşın noterliklerle uğraşma talebi. Uygulama ilk olarak Ankara’da 7, 12, 43, 61, 71 ve 74. Noterlerde pilot olarak kullanıma sunuldu.

“SAHTE KİMLİK İLE İŞLEMLERİ ÖNLEYECEK”

2022 yılında tüm noterlere yaygınlaştırılması beklenen uygulamanın 74. Ankara Noterliği ile tanıtımına yardımcı olan Bakan Gül, Noter Hayrunnisa Zeren ile sistemi görüştü. Noter Zeren, başka birinin kendisine kimlik kartı getirmesi halinde harekete geçemeyeceğini söyledi.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, denemeler için 18 noterde cihazları kurduklarını ve denemelerin başarıyla yürütüldüğünü söyledi. Cin, “Daha sonra, güvenilir bir kurum olan noterde kimlik sahtekarlığı veya sahte kimlikle yapılan işlemlerin önüne geçeceğiz” dedi.

“2022 YILINDA TÜM NOTERLERDE HAYATA GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bakan Gül ise noterlik hizmetlerine ilişkin çok önemli bir uygulamaya tanık olduklarını belirterek, “Yeni kimlik kartlarımıza artık çipli uygulamamız geldi. Burada parmak izi doğrulama uygulamasını pilot olarak başlatıyoruz. saniye. Vatandaş kimliğini getiriyor. Bir insan unsuru olan noterlerde hukuka aykırı işler yapabilir, başka bir vatandaşa mali, hukuki ve ticari anlamda zarar verebilirdi ancak sistem bu anlamda işlemi parmak izi ile doğrulayarak güvenli bir işlem kuruyor. . Tüm bu uygulamalarla güvenli ve hızlı işlemler yapılacak” dedi.

“MAHKEMEYE GİTME ZORLUKLARI AZALTILACAK”

Bakan Gül, noterlerde güvenli ödeme sürecinin geçen yılın başında uygulanmaya başladığını ve bu konudaki sıkıntıları aştıklarını söyledi. Gelecekte noter işlemlerini güçlendirmek istediğini belirten Gül, “Çünkü noter işlemleri ne kadar güvenli olursa mahkemeye giden anlaşmazlıklar o kadar az olur. Vatandaşla diğer vatandaşlar arasındaki ihtilaf azalır.”

Yeni uygulamanın güvenlik açısından oldukça tatmin edici olduğunu kaydeden Bakan Gül, noter huzurunda yapılan işlem sayısını artırmak istediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu