Gündem

Pirinkayalar Tüneli kaç kilometre ve nerede? Pirinkayalar Tüneli’nin haritadaki yeri

Doğu Anadolu’nun iki önemli ili ile Doğu Karadeniz bölgesini birbirine bağlayan Pirinkaya Tüneli, dar ve dar virajlardan oluşan tehlikeli yolun artık güvenli olmasını sağlıyor. Pirinkaya Tüneli ile yolculuk süresi 20 dakika kısalıyor ve aynı zamanda sürücülere güvenlikleri sayesinde rahat bir nefes alıyor…

PİRİNKAYALAR TÜNELİ NEREDE?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından video konferans yöntemiyle açılışı yapılan Pirinkaya Tüneli, Erzurum ve Artvin illeri arasında yer alıyor. Tünel, Doğu Anadolu’yu Erzurum-Artvin güzergahı üzerinden Doğu Karadeniz’e, Türkiye’yi ise Gürcistan üzerinden Kafkasya’ya bağlayacak.

PİRİNKAYALAR TÜNELİ KAÇ KİLOMETRE?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erzurum ile Artvin illerini birbirine bağlayacak Pirinkayalar tünelinin turizm ve alışveriş merkezlerine ulaşımı kolaylaştıracağına dikkat çekildi. Proje ile Erzurum ve Artvin illerinin havalimanları ve Artvin limanı ile bütünleşerek ulusal ve uluslararası bağlantıların bir parçasını oluşturacaktır. Aynı zamanda yerli ve yabancı turist sirkülasyonunu sağlayarak bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca mevcut yol 680 metre kısaltılacak. Proje ile yıllık toplam 17,6 milyon TL tasarruf sağlanacak, karbon emisyonu ise 230 ton azalacaktır.

PİRİNKAYALAR TÜNELİ HARİTA ÜZERİNDEKİ YERİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu