Gündem

Pitbullların üretilmesi ve satışı 17 yıldır yasak ama internette satışta!

Yasak bir cins olmasına rağmen, birçok kişi tarafından özellikle dövüşmek için yetiştirilen iki pitbull köpeği, Gaziantep’te kendi sahasında bahçede oyun oynayan 4 yaşındaki AA’ya saldırdı. Küçük kız ağır yaralanırken akıllara bu köpeklerin 17 yıl önce 2004 yılında yasaklı ırklar listesine girmesine rağmen hala nasıl satıldığı, yetiştirildiği ve üretildiği sorusunu getiriyor. yasaklanmış bir cins olmasına rağmen devam etmektedir.

EVİNE GÖNDERİYORLAR

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, sorunun ana kaynağının kontrolsüz internet satışları ve bilinçsiz evcil hayvan sahipleri olduğunu söyledi. Şenpolat, “Pet shoplarda ve internette hayvan satışına son vermediğiniz sürece bu hayvanlar bu şekilde üretilmeye ve satılmaya devam edecek. Yasal yaptırım çok yetersiz olduğu sürece insanlar bu hayvanları hem oyun oynamak hem de dövüşmek için kullanacaklardır. . Ve bir gün, birinin elinden kayıp gidecek ve birini incitecekler. Buna bir son verilmeli ve kendisine ağır cezalar verilmeli” dedi. Kabahatler yasasına göre yasaklanmış cins pitbul beslemenin cezası hayvan başına 7.802 lira. Köpeğe el konulduğu sürece başka ceza yok. 2004 yılında yasaklı ırklar listesinde olmasına rağmen insanların 17 yıldır rahat bir şekilde pitbul yetiştirip sattığını vurgulayan Şenpolat, “Yasayı koymak yetmez, üretimi durdurmak zorundayız. ve bataklığı kurutun. Şimdi “Pitbull arıyorum” demek için Google’a gidin. hayvanı ve sahibini tutuklayın.

“SAHİBLER CEZALANDIRILMALIDIR”

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Müdürü Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu da şu bilgileri verdi: “14 Temmuz 2021 tarihine kadar bu cins hayvanlara ve bunların melezlerine sahip olanlar 6 aylık süre içerisinde bu süre Ocak ayında sona erer. 14 Ocak 2022’de hayvanlarını kısırlaştırıyorlar ve ilçe Tarım yönetmeliğine göre tescil ettirirlerse bu yasaktan muaf olacak. Hayvanınızı kayıt ettirmezseniz 11 bin lira para cezası kesilecek ve hayvana el konulacak. Bu hayvanlar sadece kağıtları, ağızlıkları ve tasmaları ile gezilebilir. Bu yapılmazsa ilk etapta 11.000 lira para cezası, ikinci etapta uygulanacak. Bu olursa 11 bin lira para cezası kesilecek ve hayvana el konulacak” dedi.

“YETİŞTİRME TARZI SALDIRIYOR”

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Murat Arslan, “Bu hayvanlar eğitimlerine göre ya saldırgan ya da sakin. Ama pitbullar şanssız, onları yetiştiren insanlar statüleri için satın alıyor, güç gösteriyor ya da kavga ettiriyor” dedi. Hayvan Adaleti Derneği Başkanı Avukat Hülya Yalçın, “Bu köpeklerin sahipleri hem bir insana bu kadar zarar vermekten hem de hayvan hakları davasına büyük ihanet etmekten ağır şekilde cezalandırılmalıdır” dedi. öğretmen. Şağdan Başkaya da sokak köpekleriyle ilgili yasal düzenleme yapılmasını istedi.

NET ÜZERİNDEN SATIŞ

Başta pitbull olmak üzere yasaklı listedeki köpekler sosyal medya platformlarında satılıyor. Ancak çoğu sitenin bunu satış değil, “mülkiyet” adı altında yaptığına dikkat edilmelidir. Yavru pitbull fiyatları 1500 ile 2000 liret arasında değişirken, yüz yüze görüşmelerin ardından “sahiplik” yapıldığı bildiriliyor.

BEBEĞİN YÜZÜNÜ YARATTI

Dilek Uzun, İzmir’in Karabağlar ilçesinde 3 Aralık’ta pitbul sahibi olduğu tasmasız saldırıya uğradı.

Çorum’da tasmasız sokağa çıkarılan Pitbull, ET adlı 8 yaşındaki çocuğa saldırdı.

Mine Dönmez, İstanbul Başakşehir’de komşusunun 2 pitbull köpeğinin saldırısına uğradı.

Antalya’da pitbull 11 aylık bir bebeğe saldırdı, yanağını ve kulağını ısırdı, çocuğunu kurtarmak isteyen babanın kolundan ve bacağından yaralandı.

SÜREKLİ ÜRETİM

Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, pitbul hayvanlarının üretimine devam edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu hayvanlar deli gibi yetiştiriliyor, hala yavru pitbullar var. Devlet, sözde yasaklı hayvan üretenlerin boğazına çok sıkı sarılmalı. Suyu kaynaktan kapatmak gerekir. Bu hayvanları çöp gibi atamayız, yaşam haklarını ihlal edemeyiz. Bu hayvanlar da mağdur. Bu hayvanların sürekli dövüldüğünü, başıboş hayvanlara saldırmaya zorlamak için sırtlarından dövüldüğünü ve açlıktan öldüğünü hayal edin. Veteriner bir arkadaşım, sahibinin hayvanı daha güçlü ve daha agresif hale getirmek için buzdolabına koyduğunu söyledi. Ne yazık ki, bu köpekler ekonomik ve sosyo-kültürel düzeyi düşük insanlar için bir güç simgesidir. Bu köpeği alıp sokağa çıktığında kendini iyi hissediyor. O hayvanı böyle hisseden adamdan alırsan, başka bir köpek alır ve onu o şekilde yetiştirir. Her şeyden önce, bu insanlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu durumda olduğu gibi, bir köpeği çevreye zarar verecek şekilde kendi muhafazasında bırakanlar TCK 177’ye göre 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır, ancak 2 yıldan az olan tüm cezalar ya para cezasına çevrilir. ya hükmün açıklanması ertelenir ya da uzlaşma sağlanır. (Milliyet)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu