Gündem

Profesör ve yardımcısı, veterinere cinsel istismardan yargılanıyordu! Flaş karar!

Ankara’da Veteriner Hekim Ç.B. Hasan Bilgili ile birlikte cinsel istismardan yargılanan Dr. Veteriner Yardımcısı Serkan Durmaz, “izinsiz tıbbi müdahale” suçlamasıyla yargılandığı ikinci davada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. CB”,Bu davadaki mahkumiyeti, bir sonraki davada tüm sanıkların cezalandırılması için bir umuttu.” not alınmış.

öğretmen. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi iken, kendi hayvan hastanesinde çalışan bir veterinere cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla Nisan 2019’da gözaltına alınıp tutuklandı. savcılık. Olayla ilgili yürütülen idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden ihraç edilen jinekolog Dr. Bilgili ve veteriner yardımcısı Serkan Durmaz, “Cinsel istismar” iddiasında bulundu. Hüseyin Şenyurt hakkında “delilleri yok ettiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmayı bekleyen 3 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İLK DERECE CEZA MAHKEMESİNDE İKİNCİ DAVA

Cinsel istismar davasında sanık Serkan Durmaz, olay günü CB’ye alkolün etkilerinden kurtulmak için serum verdiğini söyledi. Ç.B.’nin avukatı Durmaz hakkında ‘cinsel saldırı’ suçundan şikayetçiyi etkisiz hale getirmek için damar yolu açıp serum enjekte ettiği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında Serkan D. hakkında “tıp ve tıbbi sanatlar kanuna aykırılık” (izinsiz tıbbi müdahale) suçundan 5 yıl hapis istemiyle ikinci kez dava açıldı.

‘MÜŞTERİMİN İLK YARDIM BELGESİ VAR’

Ankara 45. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması görüldü. Tutuksuz sanık Serkan Durmaz duruşmaya katılmazken, Ç.B. ve tarafların avukatları hazır bulundu. Sanığın avukatı, müvekkilinin yararlı bir damar yolu açarak serum koyduğunu kabul ettiğini söyledi. “Müvekkilimin ilkyardım sertifikası var. Yardım etmesini suç olarak görmüyoruz. Beraat etmesini talep ediyoruz.” not alınmış.

“AMAÇ CİNSEL SALDIRI SUÇUNU GİZLEMEK”

Ancak CB’den bahsetmişken, veteriner olduğunu ve okulda insan müdahalesi yapılmaması gerektiği konusunda dersler aldıklarını belirtti.İlk yardım kuralları; hava yollarını açın, kalp masajı yapın ve o zaman 112’ye haber verin veya en yakın hastaneye götürün ama burada izinsiz bir damarı açarak intravenöz sokmak mümkündür. Yaklaşık 200 metre uzaklıktaki hastaneye 112 aranmadığı için götürülmedim. Sabaha kadar gözaltında tutuldum. Bu eylem ilk yardım için değil, cinsel saldırı suçunu gizlemek için yapılmıştır. Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Mahkeme, sanık Serkan Durmaz’ı “izinsiz tıbbi müdahale” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

“BU KARAR BAŞKA BİR DURUM İÇİN UMUT OLDU”

Kararın kendisini biraz rahatlattığını iddia eden Ç.B. Eğer “Diğer durumda en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum. Bu olay tüm hayatımı etkiledi. Bu nedenle işimi yapamıyorum. Hala büyük bir travma yaşıyorum. Olacak bir şey değil. yıllar sonra bile unutuldu. “Bu karar bir sonraki davada tüm sanıkların cezalandırılması için umut oldu. Umarım böyle bir olay yaşayıp sessiz kalmak zorunda kalanlar için bir umut olur. Yaşadıklarımdan sonra beni yalnız bırakmayarak bana destek olan insanlara teşekkür ediyorum.” not alınmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu