Gündem

Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Kısıtlama ve kapanma olacak mı? Yüz yüze eğitimde…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son üç haftada okulların açılmasıyla 0-17 yaş arasındaki vaka sayısı ikiye katlandı. Ortalama aktif vakamız şu anda 400.000, dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25. Daha önce, yüzde 10-11. “bilgisini verdi.

Koca, dünkü cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kovid-19 vaka sayısı ile ilgili önümüzdeki döneme ilişkin öngörüsü sorulan Koca, üniversitelerin eğitime başlayacağını ve bunun da vaka sayılarını etkileyeceğini söyledi. Okulların mevcut vaka sayılarına etkisi olduğunu ifade eden Koca, şunları kaydetti:

“Okulların 3 hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı iki katına çıktı. Ortalama aktif vakamız şu anda 400.000. Çeyrekte bir 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25’ti. . Yüzde 11 Artış yüzde 10 yatışlara yansıdı Yoğun bakım ve entübasyon sayılarına yansımadı Dolayısıyla yoğun bakım ve entübasyon sayılarına yansımadı ‘Endişelenecek bir durum yok bu konuda yakından takip ediyoruz.Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı gibi ikili öğretim ve hafta sonları da dahil tüm alternatifler deneniyor ve okullar her yöne açık kalıyor.Aynı şeyin sadece okullar için olmadığını düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın değil, aynı zamanda üniversite eğitimi için de.”

Koca, AVM’leri kapatmayacaklarını, aşı gücüne ve yeterli aşıya sahip olduklarını vurguladı.

“YENİ DÖNEMDE KAPATMAK İSTEMİYORUZ”

Milli aşının da önümüzdeki aylarda devreye alınacağını vurgulayan Koca, şunları kaydetti:

“Ana hedefimiz gücümüzle toplum dokunulmazlığını sağlamak. Kapanışları yeni dönemin gündemine almak istemiyoruz. Yeni dönemi kişisel önlemlerin daha önemli olduğu, kişisel güvenlik çemberinin daha da önem kazandığı bir dönem olarak görüyoruz. daha da önemlisi aşılamayı ön planda tutuyoruz. Yeni dönem için kısıtlamaları gündeme getirmek istemiyoruz. “Okullar da asla kapanmayacak kurumlar olacak. Buna yüksek öğrenim de dahildir.”

TÜM AŞI HAKKI SUNULACAK

Bakan Koca, “TURKOVAC aşısının devreye girmesiyle aşı planlaması nasıl olacak?” Konuyla ilgili olarak, bu noktada yine herkese aşı seçme hakkını sunacaklarını söyledi. Dünyanın birçok ülkesinden farklı olarak hem MRNA aşısını hem de geleneksel yöntemle elde edilen inaktive aşı seçeneğini Türk vatandaşlarına sunduklarını anlatan Koca, yurt dışından gelen aşılara ek olarak milli aşıyla da alternatif sunacaklarını, kim tercih ederse onu tercih edeceklerini söyledi. uygulanacak aşı.

“BU FİRMA AŞISIZ DURUM KURMAMIŞTIR”

Aşı karşıtlarının son günlerde yaptıklarıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Koca, “Bu şirketin aşı konusunda bir sıkıntısı yok bence. Bu konuşulması gereken en önemli şey, aşı olmak değil, hangi aşının tercih edilmesi gerektiğidir. Bu firma aşı dışı durumu şu ana kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranında 13 farklı aşı ile aşılayın. “Aşı yapan bir firmayız. Aramızda aşıyı erteleyenler de olmuş olabilir. Gerekirse onların ayağına gideceğiz, o aşıyı yaptırmalarını kolaylaştıracağız” dedi.

Üçüncü doz aşı için Sinovac ve TURKOVAC’ı karşılaştıran araştırma sonuçlarının sorulması üzerine Koca, bilim insanlarının sonuçlara ilişkin değerlendirmelerinin devam ettiğini söyledi.

Öğretmen aşılama oranı konusunda Koca, “Öğretmenlerimizin aşılanma oranı her geçen gün artıyor. En az bir doz aşı olanların oranı yüzde 92’ye, iki doz aşı olanların oranı ise yüzde 82’ye ulaştı. Aktif vakalarda öğretmen oranı yüzde 3’tür. . Yaklaşık 12.000. “cümlelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu