Gündem

Sıkı koronavirüs tedbirleri aç bıraktı! Günlük bir kase lapa ile besleniyorlar…

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin, sıkı Kovid politikalarıyla dünya gündeminde sıklıkla yer alıyor. Sıfır Kovid politikası uygulayan ülke, geçtiğimiz günlerde 13 milyon nüfuslu Xi’an şehrini karantinaya alma kararı almıştı.

TEMEL YİYECEK İÇİN BİLE EVDEN ÇIKMAZLAR

Yerel yönetimin aldığı katı önlemler vaka sayısının kontrol altına alınmasında yardımcı olsa da durum Çin halkı için çekilmez hale geldi. Xi’an Şehri sakinleri yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için bile evlerinden çıkamıyorlar.

GÜNLÜK BİR KASE YULLA BESLİYORLAR

Açlıktan ölmek üzere olan sakinler, Pekin’in “yeterli” gıda kaynaklarına sahip oldukları konusundaki ısrarına rağmen, günde bir kase yulaf lapası yiyerek hayatta kaldıklarını söyledi.

Durumu sosyal medya hesabından şikayet eden Wang isimli bir kişi, “Hayatta kalabilmek için her gün bir kase yulaf lapası yiyerek yaşıyorum. Diğer bölgelerdeki arkadaşlarıma yemek dağıtıldığını duydum ama Weiyang bölgesindeki durum çok kötü” dedi.

Başka bir kadın, “Yiyecek almadım. İki gün önce alt kattaki marketten bir şey sipariş etmeyi başardım ama bugün hiçbir şey almadım. Evde biraz pirinç ve biraz yumurtam kaldı.

“LÜTFEN YARDIM EDİN ÖLMEYE BAŞLIYORUZ”

Facebook’un Çinli eşdeğeri Weibo’da bir kişi yardım çağrısında bulunarak, “Açlıktan ölüyorum. Yiyecek bir şeyim yok, dışarı çıkmama izin verilmiyor, lütfen bana yardım edin.

Xi’an yetkilisi Chen Jianfeng gazetecilere verdiği demeçte, “Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” diyerek yerel hükümetin gıda dağıtımını hızlandırmak için şirketleri harekete geçirdiğini kaydetti.

Pekin, virüsün 2019’un sonlarında Wuhan’da ilk ortaya çıkmasından bu yana katı sınır kısıtlamaları ve uzun süreli kapanmalardan oluşan katı bir “Sıfır Covid” stratejisi izledi.

DIŞINDA ÇIKAMIYORLAR TESTİ

Xi’an Şehri sakinlerinin, daha önce her üç günde bir dışarı çıkıp malzeme satın alabilecekleri söylendikten sonra, virüs testi dışında evlerinden çıkmaları yasaklandı.

Yetkililer daha önce Xi’an’a giren ve çıkan sıkı kontrolleri sürdürdükleri için malzemelerin sabit kalması konusunda ısrar etmişti. Şehir 9 Aralık’tan bu yana 960’tan fazla koronavirüs vakası kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu