Gündem

Son dakika: Başörtülü akademisyene saldırı davasında flaş karar!

Nişantaşı’nda bir parkta arkadaşıyla birlikte otururken tartıştığı akademisyen Neşe Nur Akkaya’yı dövdüğü iddiasıyla yargılanan Eray Çakın, serbest bırakıldı.

6 yıla kadar hapis cezası istenen Eray Çakın, İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmaya müştekiler Neşe Nur Akkaya ve Yasemin Farhat katılmadı.

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ’NE KATILIM BAŞVURUSU

Hakim, Gaziosmanpaşa belediyesinin duruşmaya katılmayı talep ettiğini söyledi. Bunun üzerine sanık Eray Çakın şunları söyledi: “Bu söylediklerimde Gaziosmanpaşa’yı aşağılayan bir şey yok. not alınmış.

AVUKAT, BELEDİYE’NİN TALEBİNİ REDDEDİLDİ

Duruşma savcısı, Gaziosmanpaşa belediyesinin davaya katılma talebinin, suçtan zarar görme ihtimalinin bulunmadığı gerekçesiyle reddini istedi. Savcı, delillerin büyük ölçüde toplandığı ve delillerde karartma şüphesi bulunmadığı gerekçesiyle sanığın serbest bırakılmasını istedi.

Sanık Eray Çakın, aleyhine lehte hükümlerin uygulanmasını talep etti. “Olaydan 3 gün sonra bir rapor aldı. İlk ifadesinde yere düştüğümü söyleyerek darp raporu aldı. Çelişkili açıklamalarda bulundu. Başka bir şeyim yok. Savunmama ekleyecek bir şeyim yok” dedi. Sanık avukatı ise “Müvekkilim 90 gündür tutuklu. Alınan tedbirlerin alt ve üst sınırları dikkate alınarak delilleri karartma şüphesi bulunmadığından yargılanmasını talep ediyoruz.” dedi.

Tanık polis memurunun zorla geri getirilmesine karar veren mahkeme, Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı rapor ile İstanbul Üniversitesi’nin hazırladığı rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için dosyanın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi. Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim Dalı. Mahkeme, tutukluluk süresinin uzunluğu nedeniyle sanığın serbest bırakılmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

NE OLDU?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) araştırma görevlisi olan Neşe Nur Akkaya, önceki gün bir arkadaşıyla Nişantaşı’ndaki Mistik Park’a gelmişti. Bankta oturan ikilinin yanına sokak kedileri toplandı. Akkaya’nın en sevdiği kedilerden biri üzerine binince onu yere serdi. Bu sırada yanlarına gelen Eray Çakın, “Bu kediyi yenemezsin.Akkaya ile tartışmaya başladı. Genç kadın kediyi sevdiğini açıklamaya çalışsa da başarılı olamadı.

Sözlü tartışma devam ederken Çakın, başörtüsü takan Neşe Nur Akkaya’ya durumu anlattı. “Burada ne yapıyorsun, seni ve senin gibileri istemiyoruz. Başka yerlere gidin, bir sürü parkta oturmak istiyorsanız burası sizin yeriniz değil, yeriniz Gaziosmanpaşa gidin” not alınmış. Akkaya’da, “Rahatsızsan başka bir yere oturabilirsin.” diye cevap verdi.

TERMOSLU GREV

Bunun üzerine Çak, elindeki termosu Akkaya’ya fırlattı, ardından vurdu. Aldığı dayaklardan dolayı yere düşen Akkaya, geçici olarak baygınlık geçirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri Eray Çakın’ı tutuklarken, Neşe Nur Akkaya ambulansla hastaneye kaldırıldı. Çakın, karakola verdiği ifadede Akkaya’nın kediyi dövdüğünü, bunun üzerine sinirlenip saldırdığını iddia etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu