Gündem

Son dakika: İnsan deneyleri başladı! Tüm gözler buradan gelecek haberde

Almanya’daki BioNTech şirketi, Kovid-19 aşısının ardından kanser tedavisinde önemli bir gelişme kaydetti. Kanser hücrelerine saldırmak için haberci RNA’yı (mRNA) kullanan kanser tedavisi, yeni çalışmanın ardından tedavinin farelerde tümörleri tamamen küçültebileceğini buldu.

Pfizer’in devrim niteliğindeki mRNA aşısını geliştiren Alman şirketi BioNTech, bu yöntemle üretilen anti-tümör proteinlerinin insanlarda kanser hücreleriyle savaşmada etkili olup olmayacağını incelemek için terapiyi test etmek için yola çıktı.

MRNA’lar, vücuttaki hücrelere protein yapma talimatı veren moleküllerdir. Akademik tıp dergisi Science Translational Medicine’de yayınlanan çalışmada, araştırmacılar, kanser hücreleriyle savaşmak için bağışıklık hücreleri tarafından doğal olarak üretilen bir protein olan sitokinleri üretecek bir mRNA karışımı geliştirdiler.

KANSER HÜCRELERİYLE MÜCADELE EDEN ANTİ-TÜMOR PROTEİNLERİ

Independent Türk’ün haberine göre; Pfizer’in koronavirüs aşısına benzer şekilde, yeni terapi vücuda istenen proteini nasıl yapacağını öğretiyor. Bu durumda söz konusu proteinler, vücudun kanser hücreleriyle savaşmasına yardımcı olan anti-tümör proteinleridir.

FARELERDE KANSERLİ TÜMÖR GÖSTERİLECEK

Çalışmanın sonuçları, mRNA karışımının iki farklı kanser türüne (cilt kanseri ve akciğer kanseri) sahip farelere enjekte edilmesinin, farelerdeki tümörleri küçültmek için yeterli sitokin üretecek bir bağışıklık tepkisini tetiklediğini ortaya koydu. günler.

Bazı hayvanlarda, tedavinin, hedeflenen cilt kanserinden, gelişmiş anti-tümör tepkilerinin kaydedildiği akciğer kanseri hücrelerine kaydığı ve böylece tümörün hayatta kalma ve küçülme şansını daha da iyileştirdiği gözlemlendi.

Bilim adamları, tedavilerinin uygulanabilir bir yaklaşım olmasına rağmen istenmeyen yan etkileri tetikleyebileceğini de çalışmalarında açıkladılar.

Başarılı çalışma sonucunda tedavinin klinik denemelerine başlandı. 2019’dan bu yana 231 katılımcıyı içeren birinci / ikinci aşama denemesi devam ediyor. Kasım 2020’de yayınlanan ön sonuçlar, şu anda SAR441000 olarak bilinen denemenin tedavisinde herhangi bir olumsuz yan etki kaydetmedi.

BioNTech tarafından geliştirilen Pfizer aşısı, Covid-19 aşısının ikinci dozu ile %90’ın üzerinde etkinlikle küresel koronavirüs aşılamasında ön saflarda yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu