Gündem

Son dakika: İTÜ’de devam zorunluluğu kaldırıldı! İTÜ’den uzaktan eğitim kararı

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Koyuncu, üniversiteyi etkileyen yeni koronavirüs önlemlerini sosyal medya üzerinden duyurdu. Koyuncu, geçen hafta kampüslerde görülen pozitif vakaların artması nedeniyle yüz yüze eğitim şartının kaldırıldığını duyurdu.

Hızlı bir bulaşıcı etkiye sahip olan koronavirüsün omikron varyantı nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı artıyor. Birçok ülkede vaka artışını önlemek için tedbirler güçlendirildi. Omicron varyantının bu ay Türkiye’de duyurulmasının ardından üniversite öğrencileri uzaktan eğitim taleplerini dile getirmeye başladılar.

Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi uzaktan eğitime geçtiklerini ve derslerin online olacağını duyurdu. Bu iki üniversiteden sonra İTÜ dün yüz yüze öğretim şartını kaldırdı.

İTÜ’DE YARATICI EĞİTİME DEVAM ETME ZORUNLUĞU KALDIRILMIŞTIR

İTÜ Rektörü Prof. İsmail Koyuncu, yeni tip koronavirüse karşı alınan yeni önlemleri sosyal medya hesabından duyurdu.

Kampüs yurtlarında kalan ve derslere devam eden öğrenciler arasında son bir haftadır pozitif vaka sayısının hızla arttığını söyleyen Rektör Koyuncu, geçen haftaya kadar tüm derslerin hibrit yöntemle yüz yüze yapılmasına karar verildiğini duyurdu. 2021-2022 güz dönemi sonu.

Koyuncu, “Eğitmenlerimiz dersi sınıfta işleyecek ve derse gelebilecek öğrenciler dersi yüz yüze dinleyecek; Derse gelemeyen öğrenciler dersi eş zamanlı olarak Zoom yayını üzerinden takip edeceklerdir. Merkez derslik binasının çalışma alanları seyreltilecek ve binada maske kullanımına ilişkin güvenlik tarafından daha sık uyarılar yapılacak. Ara sınav ve final sınavları yüz yüze yapılacaktır.devam et” dedim.

KOÇ VE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELERİNDE ONLINE KURS

Koç Üniversitesi Tıp ve Hukuk Fakültesi’nde uygulamalı dersler dışındaki tüm derslerin 7 Ocak 2022 tarihine kadar online olarak yapılmasına karar verdi. İki haftalık online sürecin ardından üniversite, 10 Ocak’tan itibaren final sınavlarının yapılacağını duyurdu. 21’e kadar 2022 de çevrimiçi olarak yapılacak.

Boğaziçi Üniversitesi de derslerin 4 Ocak 2022 tarihine kadar online olarak devam edeceğini ve talep üzerine etkinliklerin ileri bir tarihe erteleneceğini duyurdu.

BİR KAMPANYA BAŞLATTILAR

Koç ve Boğaziçi üniversitelerinin online eğitim kararının ardından aşırı kalabalık sınıflarda yüz yüze sınav endişesi yaşayan ve finaller yaklaşırken salgına yakalanan çok sayıda öğrenci, sosyal ağlar üzerinden üniversitelerine daha fazla önlem almaları yönünde taleplerini iletti. Örneğin, hibrit eğitimin yapıldığı Hacettepe Üniversitesi’nde final sınavlarının yüz yüze yapılacağı duyurusu ile öğrenciler “Hacettepe Hibrit Sınav İstiyor” etiketini açarak, ‘Online derslerin incelenmesini istediler. çevrimiçi olun ve öğretmenlerin gözden geçirmelerin nasıl yürütüleceğine karar vermeleri gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu