Gündem

Son dakika: Pitbull saldırısında şok gelişme! Görüntülerin bir kısmını sildikleri ortaya çıktı

Çarşamba günü Gaziantep’in Beştepe Mahallesi’nde 4 yaşındaki Asiye Ateş, babasının apartman görevlisi olarak çalıştığı basketbol sahasında 2 pitbul köpeğin saldırısına uğradı. Çevredekiler tarafından ağır yaralı olarak kurtarılan Küçük Asiye, hastaneye kaldırıldı. Gaziantep’teki tedavisinin ardından hava ambulansıyla Antalya’ya sevk edilen Asiye Ateş, Türkiye’de ilk kez çift yüz ve kol naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından ameliyat edildi.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

Olayın ardından A.Ç.’nin güvenlik müdürü. ve site yöneticisi Mustafa Elibol, sekreter Süheyla Kurçak, Mustafa Yiğit, Zeynep Can ve Zeliha Can tutuklandı. Sorgulama sırasında suçlamaları reddeden ve köpeğin kendilerine ait olmadığını iddia eden 6 zanlı adliyeye sevk edildi. Zanlılardan güvenlik görevlisi A.Ç., savcılığa verdiği ifadenin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkarılan Mustafa Yiğit, Zeynep Can ve Zeliha Can tutuklanırken, Mustafa Elibol ve Süheyla Kurçak kefaletle serbest bırakıldı.

TÜM SİTE SAKİNLERİNİN İFADELERİ ALINMIŞTIR

Olayın ardından Asiye’nin babasının köpeklerin Mustafa Elibol ve sekreteri Süheyla Kurçak’a ait olduğunu söylemesinin ardından babanın ifadeleri alındı. Jandarma ekipleri de site sakinlerinden bilgi istedi. Sitede yaşayan 28 kişinin ifadeleri ve yürütülen soruşturma sırasında Siber Suçlarla Mücadele Şube ekipleri de teknik inceleme yaptı.

BAZI GÖRÜNTÜLERİN SİLİNMİŞ OLDUĞU BELİRLENDİ

Yapılan incelemelerde, olayın gerçekleştiği gün ve saate ait güvenlik kameralarından alınan görüntülerin bir kısmının uzaktan erişim yöntemiyle kaldırıldığı belirlendi. Silinen görüntüler teknik çalışmalarla kurtarılsa da delillerin bu şekilde karartılmaya çalışıldığı sonucuna varıldı. Site yöneticisi Mustafa Elibol ve sekreteri Süheyla Kurçak’ın, yasağa rağmen köpeklerin sitede tasmasız dolaşmasına izin vererek kasıtlı ihmal ve delilleri karartma suçunu işledikleri belirlenince yeni tutuklulardı. Yargılamalarının sonunda jandarma ekipleri tarafından adliyeye sevk edilen 2 zanlının, görev sulh hakimliği tarafından delilleri karartmak başta olmak üzere diğer eylemleriyle küçük Asiye’ye zarar verdiği belirlendi. tahliye edildikleri yer; “Bir adamı kasten yaralamak olarak nitelendirilen devlet” suçundan tutuklandı ve hapse atıldı.

KABULLERİ KABUL ETMEDİLER

Dün tutuklanan zanlılardan biri olan site yöneticisi Mustafa Elbol, olayla ilgisi olmadığını söyledi. Köpeklerin kendisine ait olmadığını iddia eden Elibol, kendisine karşı ifade verenlerin, aidatların geç ödenmesi nedeniyle tartıştığı kişiler olduğunu öne sürdü. Elibol, Asiye’nin babasıyla bir sorunu olmadığı ve olaydan sonra babasından şikayet etmemesini istediği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.Bu köpekler bana ait değil. Nitekim bir süre önce belediyeden bu köpekleri siteden kaldırmasını istedim. Ekipler geldiğinde tutuklu bulunan Zeliha ve Zeynep Can kardeşler köpeklerin kendilerine ait olduğunu söyledi. Köpeklerin kimliklerini göstererek götürülmesini engelledi. Kimliklerinde bu köpeklerin cinsleri pitbull gibi değil farklı cinsler gibiydi ve tehlike oluşturmadıkları için ekipler tarafından alınmadı. Hakkımda şikayette bulunan ve aleyhimde tanıklık yapan kişiler site sakinleridir ve bu kişilerle aidatların ödenmesi ve çeşitli konularda görüştük. İntikam duygusuyla hareket eden bu kişiler artık köpeklerin benim olduğunu iddia ediyor ve ben bu suçlamaları kabul etmiyorum. Güvenlik kameralarını çıkarmak için hiçbir girişimde bulunmadım. Dosyalar uzaktan silindiğinde polis nezaretindeydim ve telefonum yanımda değildi.” kayıt edilmiş.

“PITBULL OLMADIĞINI SÖYLEYORLAR ENGELLENDİLER”

Bu arada Süheyla Kurçak, sitede sekreter olarak çalıştığını ve köpeklerin sahibi olmadığını söyledi. Kurçak, köpeklerle fotoğraf çektirdiğini ve ara sıra hayvanları çok sevdiği için onları beslediğini söyledi.“Olaylarla hiçbir ilgim yok. Olay anında olay yerinde değildim. Köpeklerin sahibi olan iki kız kardeş şu anda cezaevinde. Daha önce bu kişiler köpeklerin alınmasını engelliyorlardı. Pit bull değildim, hakkımda verilen hiçbir tanık ifadesini kabul etmiyorum. söylerdi.

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Asiye’nin son durumu hakkında bilgi geldi. Dr. Özkan açıklamalarda bulundu.

Rektör Özkan: 1 YILDA BAZI OPERASYONLAR BİZİ BEKLİYOR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan merkez laboratuvar ve narenciye köşesinin açılışında Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören 4 yaşındaki Asiye Ateş’in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Tedavisinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Özkan,Enfeksiyon belirtileri istenilen düzeye inerse Asiye’yi birkaç ameliyat daha beklemektedir. Çünkü amacımız Asiye’yi normale yakın bir insan olarak topluma kazandırmaktır. Şimdiye kadar dokularını tamir ettik. Yaşam riskini ortadan kaldırdık. 1 yılda bir çok ameliyat bizi bekliyor” kayıt edilmiş.

İşitme kaybı ve Asiye’nin yüz felci ihtimaline ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Özlenen Özkan, henüz detaylı olarak incelenmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yüzünde sinirin gittiği yer hasar görmüş. Ancak bu noktada fazla bir şey söylemek doğru olmaz. Açıkça incelenemedi. İncelendiğinde daha iyi bilgi alacağız. Yüz felci ihtimali varsa, ihtimal olduğu gibi ameliyatlar buna göre yapılacaktır. İşitme kaybı da birkaç gün içinde kaybolur. Ardından rehabilitasyon süreci başlayacak.”

Asiye’nin saçlı derisindeki saç eksikliğinin giderilmesinde ameliyatın da rol oynadığını belirten Prof. Dr. Özlenen Özkan, Asiye’nin şokta olduğunu ve yaşadıklarının kolay olmadığını söyledi. Annesi ve babasıyla birlikte olmaktan mutlu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özlenen Özkan, Asiye’nin genel sağlık durumunun beklenenden daha iyi olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu