Gündem

Sosyal medyada tespit edip ceza almalarını sağladı! ‘Siz de görürseniz ihbar edin!’

Koruma altındaki fauna türleri hakkında birçok bilimsel araştırma yaparak farkındalık ve farkındalık yaratmaya çalışan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü’nde öğretim üyesi Prof. Yasin İlemin, 2 hafta önce 2 kişinin avlanması yasak ve koruma altında olan su samurlarını avladığı mesaj grubunda fotoğraflara rastladı.

SU SAMURUNU ÖLDÜRENLERE avlanma adı altında verilen CEZA…

Iğdır olayına ilişkin harekete geçen Dr. İlemin, sosyal medya hesaplarından su samuru avlayan kişileri tespit ederek Ardahan’da yaşadıklarını belirledi. Dr. İlemin daha sonra Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ile temasa geçti. Ardahan’dan Iğdır’a gelip av adı altında su samurunu öldüren NT ve ST’ye Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 12 bin 960 TL para cezası ve tazminat verildi.

“SOSYAL AĞLARDA OLMUŞ GİBİ PAYLAŞIYORLAR”

2 hafta önce mesaj panosuna düşen fotoğrafla olayı fark ettiğini iddia eden Dr. Yasin İlem”Ülkemizin doğusuna ait bu fotoğrafları, su samurlarını avlayan, yasaklayan ve koruma altına alan kişiler, adeta bir dahiymiş gibi sosyal ağlarda paylaştı. Hemen bölgede tanıdığım jandarma alayı komutanını aradım. Neyse ki bölgedeki Tabiatı Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ile koordineli olarak gereğini yaptılar.” kayıt edilmiş.

SİLAHLARI DA GÖRÜLDÜ

Birlikte çalışan insanların olduğunu anlatan Dr. İlem, şunları söyledi:

“JASAT, çevre koruma ekibi ve kamu güvenliği ekibinin olayla ilgili yaptığı çalışma sonucunda Ardahan doğumlu 22 yaşındaki NT ve 35 yaşındaki ST’nin bulunduğunu tespit ettik. şahıslar olayın doğruluğunu kabul ettiler.Olay sırasında yanlarında bulunan ruhsatlı av tüfeği ve kurusıkı tabanca ile gözetim altında tutuldu.DKMP yönetimi kişi başı 2 bin 730 TL idari para cezası ve 12 TL para cezası verdi. NT ve ST isimli şahsa toplam 7.500 TL tazminat olmak üzere toplam bin 960 TL.

“SOSYAL MEDYADA GÖRÜRSENİZ HEMEN BİLDİRİN”

Bu üzücü olayın faillerinin olduğunu ancak yaptırımların hala caydırıcı olmadığını hatırlatan Dr. İlemin, sosyal ağlardaki hesabından şu çağrıyı yaptı:

“Sizden ricam, sosyal medyada vahşi hayvan avlayan bu tür insanları gördüğünüzde ivedilikle ilgili mercilere bildirin. Yaptıklarının cezasız kalmayacağını anlamaları çok önemlidir. Doğaya saygılı, doğaya saygılı, Yaban hayatına olan duyarlılığı ile tanınan Ağrı Jandarma Alayı Komutan Yardımcısı Albay Murat Bulut ve DKMP personeline tekrar teşekkür ederiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu