Gündem

Sosyal yardımlara yeni yıl zammı

Devlet, engellileri ve yaşlıları, eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda, bağımsız yaşayabilmeleri ve hayata tam ve etkin bir şekilde katılabilmeleri için destekler. Bu içerikte; Yaşlıların, engellilerin ve bakıma muhtaç sevdiklerine destek olan yakınlarının hayatını kolaylaştırmak için aylık belli bir ödeme yapılır. Yeni yıldan itibaren devletin sağladığı sosyal yardımlar arttı.

NEREYE BAŞVURU YAPILMALI?

Bu faydaların en önemlilerinden biri 65 yıllık maaştır. Aynı zamanda “emeklilik 2022” olarak da adlandırılır. 31 Aralık 2021 tarihine kadar aylık ödemeler 827 liraydı. 1 Ocak 2022’de memur maaşlarındaki %30,5’lik artış nedeniyle 1.079 liraya yükseldi. Maaş talebi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) yapılır.

DAHA FAZLA İNSANA PARA

65 yaş emekliliğinden yararlanmanın 3 şartı var. Şunlar; “Yaş”, “gelir” ve “sosyal güvenlik”. Yani 65 yaş geçmiş olacak, sosyal güvencesi olmayacak (maaş, nafaka vb.). Asgari ücretteki artış, yaşlı maaşındaki gelir gereksinimini de etkiliyor. Sonuç olarak, bu yıl kişi başına düşen hane geliri l 416 liradan az olmalıdır. Asgari ücretteki artış, birçok yeni kişiye maaş ödenmesi anlamına gelir.

ENGELLİ PARALARI NE KADAR?

18 yaş üstü ve 65 yaş altı, en az yüzde 70’i engelli olan ve başkalarından yardım almadan hayatlarını sürdüremeyen yoksul vatandaşlara aylık 990 liralık ödenek yeni yılla birlikte 1.291 liraya yükseldi.

Kendi geçimini sağlayabilen yoksul engelli vatandaşlara yüzde 40 ila 69 oranında aylık yardım 659 liradan 859 liraya yükseldi. Yüzde 40 ve üzeri engelli çocuğu olan 18 yaş altı yoksul ailelere yapılan aylık ödemeler de 659 liradan 859 liraya yükseldi.

Malullük aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir Lit 1.416’dan az olmalıdır.

Hasta ve yaşlılara bakanlara 2 bin 345 lira

‘AĞIR ENGELLİ’ RAPORU

Hasta veya ağır özürlü akrabaların bakımını üstlenen akrabaları desteklemek için yapılan aylık düzenli ödemeye “evde bakım yardımı” denir. Memur maaş katsayısındaki artış nedeniyle nafaka da her 6 ayda bir artmaktadır. 31 Aralık 2021 tarihine kadar 1.797 lira olan bu destek, 1 Ocak 2022 tarihinde 2.000.345 liraya yükseldi. Evde bakım ödeneği alabilmesi için sağlık kurulundan bir rapor ile engellinin sağlık sigortasına sahip olduğunun belgelenmesi gerekiyor. En az yüzde 50 veya daha fazla sakatlık. Raporda “ağır özürlü” ifadesi yer almalıdır. Hasta ve muhtaç durumda ise kişinin yeme, içme, tuvaleti ve tuvaleti kullanma gibi zorunlu ihtiyaçlarını kendi başına karşılayıp karşılayamadığı kontrol edilir.

SATIN ALMAK İÇİN NE YAPMALI?

Raporun yanı sıra gelir durumu da önemlidir. Asgari ücretteki artış, evde bakım ödeneğini kimlerin alacağının belirlenmesinde etkili oluyor. Bu nedenle 1 Ocak 2022 tarihinde kişi başına düşen hanehalkı gelirinin 2.000.000 835 liradan az olması gerekmektedir. Kişi başına düşen gelir nedeniyle başvurusu reddedilenler, asgari ücret artışından sonra yeniden başvurabilirler. Evde bakım ödeneği raporu alınmadan önce ikamet edilen yerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

DUL VE YETİM MAAŞLARI SON ZAMAN ARTIRILDI

Yasal düzenlemelerden sonra en düşük işçi ve Bağkur’un emekli maaşı Ocak ayından itibaren 2.000.500 liraya düşecek. 1,3 milyon vatandaş bundan faydalanacak. Bu meblağ emeklinin dul ve yetimlerine yararlandıkları oranda aktarılacaktır. Diğer bir deyişle, Ocak ayında 2500 liraya çıkarılan 2 bin 500 liranın altında aylık alan emekli maaşı, kişinin dul ve 1 yetiminin hesabına bırakılması halinde aşağıdaki şekilde dağıtılacak. ölüm; Dul kadın maaşın yüzde 50’sini veya 1.250 lirayı alacak ve yetim, hissenin yüzde 25’i oranında en az 625 lira alacak.

BAĞLAYICI AYLIK ORANLAR NELERDİR?

Eğer işsizse ve kendi sigortasından herhangi bir gelir veya emekli maaşı almıyorsa, dul kadın emekli maaşının yüzde 75’ini alır. Bu durumda ödenmesi gereken asgari tutar 1.875 liret olacaktır. Eş ve iki çocuk geride kalınca aylık bağlanma oranı yüzde 50 ve yüzde 25 oluyor. Eş ve üç çocuk olduğunda aylık bağlanma oranı eş için %40, çocuklar için %20’dir. Sadece bir yetim varsa, aylık mevduat oranı %50’ye çıkar. Bunlar emekliler için geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu