Gündem

Süt kazanındaki görüntüler infial yaratmıştı! Tanığın ifadesi ortaya çıktı…

Bir şehir süt toplama merkezinin kazanında süt banyosu yapan işçilerden Emre Sayar’ın görüntüleri 6 Kasım 2020’de Uğur Turgut tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Hızla yayılan görüntülere tepkiler sevindirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatıyla şirketin Meram sanayi bölgesindeki süt toplama merkezini ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin ve ekibi, işyerinde incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda iş yerindeki ürünler imha edildi. Ticaret sicil belgesi iptal edilmiş, faaliyetten men edilmiş, mühürlenmiş ve kapatılmıştır. 5996 sayılı Kanuna göre hijyen kurallarına uymadıkları gerekçesiyle 2 kişiye 1.000.700 lira, 13.0934 lira para cezası verildi. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturmanın ardından gözaltına alınan Emre Sayar ve Uğur Turgut, sevk edildikleri mahkeme tarafından 7 Kasım’da tutuklandı. İki işçi, avukatlarının bir üst mahkemeye itiraz etmesi üzerine 6 gün sonra 12 Kasım’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

15 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ

Tutuksuz yargılanan 2 işçi hakkında Başsavcılık tarafından iddianame hazırlandı. İddianamede, Türk Ceza Kanunu’nun 185. maddesinde “İçme suyuna veya herhangi bir yiyeceğe veya herhangi bir yiyeceğe veya şeye, yemek, tüketmek veya kullanmak veya herhangi bir şekilde zehir katmak suretiyle kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokan veya sair surette şımartan kimse” denilmektedir. , 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

KAZANLARDA DEZENFEKTANLAR VAR

5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3. celsesine sanıklardan Uğur Turgut katıldı. Duruşmada işyeri çalışanı Mustafa Coşkun tanık olarak dinlendi. Kazanda dezenfektan madde bulunduğunu belirten Coşkun, “Olaydan bir hafta önce çalışmaya başladım. Aynı yerde çalıştım. Şans yöneticiydi. Olayla ilgili hiçbir şey görmedim. Biraz temizlik vardı, yaptım ve ayrıldım. Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum. Sadece atmak için biraz fazla süt aldığımda gördüm. Kazanın içinde zeminleri temizlemek için kullanılan dezenfektan maddeler var, iş bittikten sonra dökülüyor” dedi.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaasını hazırlaması için duruşmayı erteledi.

Salih BÜYÜKSAMANCI / DHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu