Gündem

TBMM Başkanı Şentop, üçüncü doz için hangi aşıyı yaptırdığını açıkladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop “Üçüncü Turkovac doz aşımı oldum. İnşallah elimizdeki imkanlar dahilinde bu aşıyı en kısa zamanda başta dost ve kardeş ülkeler olmak üzere tüm insanlarla paylaşmak istiyoruz.” kayıt edilmiş.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla ve beraberindeki heyet ile görüştü. Burada konuşan Şentop, Arnavutluk ve Arnavut halkının Türk milletinin kalbinde özel bir yere sahip olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Parlamentolar arası ilişkilerde geliştirilecek büyük fırsatlar ve potansiyeller olduğunu kaydeden Şentop, Türkiye ve Arnavutluk’un uluslararası parlamenter bazda işbirliği içinde hareket ettiğini söyledi.

Mustafa Şentop, 2021 yılının ilk 9 ayında 600 milyon doları aşan yatırımı ve hizmet sözleşmeli dahil toplam 3,5 milyar dolarlık yatırımı ile Türkiye’nin Arnavutluk’taki en büyük yabancı yatırımcı olduğuna işaret ederek, “Arnavutluk’ta faaliyet gösteren 600’den fazla şirket yaklaşık 15.000 kişiyi istihdam ediyor. Hedefimiz işlem hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmaktı.r” dedi.

ARNAVUTLUK MECLİSİ BAŞKANINDAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Arnavutluk Meclis Başkanı Nikolla, Türkiye’nin çok değerli bir dost olduğunu ve ülkede 2019’da meydana gelen deprem sonrasında gösterilen dayanışmayı hatırlattı. “Türkiye sadece iyi gününde değil kötü gününde de Arnavutluk’a destek oldu. Örneğin 2019’da bir deprem olduğunda enkaz altındaki insanları kurtarmak için ilkyardım ekiplerini gönderen ülke Cumhurbaşkanınız ve Türk devleti. Şu anda görüşmeler sürüyor, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok güzel bir olay yaşanıyor Cumhurbaşkanınız ve Türk hükümeti sayesinde Ocak ayında 524 aile yeni evlerine girmiş olacak.‘ dedi.

Meclis Başkanı Nikolla, Türkiye’nin yaptırdığı bölge hastanesine de dikkat çekti.“Bölge hastanesinin 1 yıl 3 ayda yapımı hayal gibi geldi ama oldu ve bizim için çok değerli. Her zaman sizlerin sayesinde oldu. Destekleriniz için teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım. Arnavutluk’a verdin.” kayıt edilmiş.

ŞENTOP: AŞIMIZI HERKESLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Türkiye’nin zor durumda olan ülkelere ve halklara yardım etme konusundaki hassasiyetine de dikkat çekti. Koronavirüs salgınına değinen Şentop, virüsün kısa sürede tüm dünyayı sardığını ve yeni mutantların ortaya çıktığını hatırlattı.“Mutantı birkaç gün içinde Güney Afrika, Hollanda ve İngiltere’de görebiliriz. Birkaç gün sonra Avustralya’da görebiliriz. Hastalıklar ve virüsler dünya çapında serbestçe dolaşıyor. Hastalık küresel olduğu gibi tedavi de ilaç da öyle olmalı. Cumhurbaşkanımız başlangıçta şöyle dedi: “Tüm ülkelerle ve tüm insanlarla dayanışma içinde, elimizden gelen kısıtlı imkanlarla sağlık gereçleriyle ilgili yardımları gönderelim. Türkiye 156 ülkeye sağlık malzemesi ulaştırdı. aşının uzun süredir dolaşımda olması gerekiyor.Başkanımız Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da bunun bir seçim bile olmadığını, zorunluluk olduğunu söyledi.Şu anda Afrika’da aşılama oranları %6’nın altında. tüm Almanları ve Fransızları aşıla, Afrika’daki yeni mutant Avrupa’yı da etkileyebilir Bu yüzden, haftadan beri Türkiye yakın zamanda kendi yerli aşısını başlattı. Acil kullanım için üretilmiş ve onaylanmıştır. Turkovac’ın üçüncü dozunu kendim aldım. Bunu en kısa zamanda dostlarla yapmayı temenni ediyor ve başta kardeş ülkeler olmak üzere elimizdeki imkanlar dahilinde tüm halklarla paylaşmak istiyoruz” dedi. dedi.

Toplantının ardından Meclis Başkanı Şentop, konuk mevkidaşına 15 Temmuz’da bombalanan alanı ve Genel Kurul Salonu’nu gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu