Gündem

TBMM’de yoğun gündem yarın başlıyor! Maaş artışı, meslek yasaları, stokçular…

Parlamento Yeni Yıla yoğun bir gündemle başlıyor. Meclis gündemine gelecek yasa tasarıları sağlık çalışanları, öğretmenler ve hukukçuların büyük ilgisini çekiyor. Ayrıca malzeme satın alanlara ağır cezalar da programda olacak. (Nuray Babacan / Hürriyet)

TBMM’nin ilk yasama faaliyetlerinden biri de dövize endeksli mevduatların düzenlenmesini de içeren ekonomik paket olacaktır. Girişimcilerin işlerini tasfiye etmelerine izin verilmeyecek, ancak bunları devretme yolları açık olacak.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA MAAŞ ARTIŞ BEKLENTİLERİ

Konulardan biri de sağlık çalışanlarının ücretlendirilmesidir. Sadece doktorların değil, hemşirelerin, ebelerin ve sağlık görevlilerinin de bulunduğu sağlık çalışanlarının maaş artışlarına ilişkin mevzuat çalışmaları beklentileri artırdı.

CEZALARI PAYLAŞ

50 bin ile 2 milyon lira arasında olan ve görüşmeleri yarım kalan bayilere uygulanan yaptırımların kademeli olarak uygulanmasını öngören düzenleme, yeni yılın ilk çalışmalarından biri olacak. Ceza oranları kademeli olarak artırılacak.

MESLEK HUKUKUNU ÖĞRETMEK

Öğretmenlik mesleğine ilişkin yasanın evrimi de önümüzdeki günlerde tartışılacak. “Uzman” ve “kuruluş başkanı” unvanlarıyla maaşlar bin iki bin lira artacak.

ADALET İÇİNDE SERİ PAKETLER

6. Yargı Paketinin büyük bir kısmı avukat, hakim ve savcılık mesleklerine ayrılmıştır. Pakette avukatlar için artan oranlı vergilendirme, yeni avukatlar için açık ofis kredisi, avukat-sanık ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi, hakim yardımcısı ve savcı kurulması gibi başlıklar yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu