Gündem

TEKNOFEST’te şaşırtan gelişme! Serçe’yi, sürücüsüz taksi yaptılar…

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç yarışması Bilişim Vadisi’nde bugün başladı. Bülent Ecevit Üniversitesi yarışmasına katılan Karaelmas ekibi, tüm araçlarını kendi ürettikleri malzemelerden yapan diğer ekiplerin aksine, hurdalıktan satın aldıkları 1989 Serçe otomobil modelini otonom araca dönüştürdü.

Robotaksi yarışma formatına uygun olarak sarıya boyayıp içten yanmalı motoru söken ekip, tadilatları yaklaşık 8 ayda tamamlayarak sürücüsüz bir araca kavuştu.

İşlemlerin ardından yaklaşık 15.000 TL’ye mal olan sürücüsüz Serçe bugün podyuma çıkarak Robotaksi görevini tamamlayacak. Tamamen içinde barındırdığı sensörler ile parkurda yolunu bulan araç, yolcuyu belirlenen noktadan başka bir yere götürecek ve parkurun sonundaki alana park edecek. “Orijinal Araç” kategorisinde yarışmaya katılan takım, tüm görevleri tamamlayıp kazanan olursa 75.000 TL para ödülü kazanacak.

“ROBOTAKSİYE UYGUN OLMAK İÇİN SARI BOYALIYIZ”

İnternette gördükleri modifiyeli bir arabadan esinlenerek hurdalıkta araç aramaya başladıklarını söyleyen Karaelmas takım kaptanı Berat Cansız, “Ekibimiz 3 yıldır yarışmanın içinde. Robotaksi yarışmasında son 2 yılda finallere ulaştık. Geçen yıl Türkiye üçüncüsü olduk. Bu yıl yine ilk 3’te yerimizi aldık. Aracımızı hurdaya ayrılan Sparrow karoseriyle yaptık. Daha önce internette bir 1989 Serçesi görmüştük. “Neden biz de bu şekilde bir araya gelmiyoruz?” “Merak ettik. İşte bu araçla yarışmaya katılmaya karar verdik. Yarışmanın adı Robotaksi olduğu için tasarımın bu konsepte çok uygun olacağını düşündük. Daha sonra araçtan araç bulma süreci geldi. çöplüğü bu noktaya getirmek başladı.İyi bir aramadan sonra çöplüğün laciverti 3.000 TL.Sarı araç Robotaksi’ye uygun hale getirmek için.Ardından sistem elektroniğini aracımıza yükledik. kendi tasarımımız elektronik kart.Tamamen özgün bir şekilde yaptık.Daha sonra yazılımcı “Arkadaşlarımız araç üzerinde testler ve çalışmalar yaptılar. Kendi yazılımlarını araca indirdiler. Çok özgün bir şekilde yapıldı” dedi.

“1989 MODEL ARACIMIZIN SÜRÜCÜSÜZ GARANTİSİ VERİYORUZ”

Aracı hurda metalden çıkardıktan sonra önce içten yanmalı motoru söktüklerini anlatan Cansız, şöyle konuştu:

“Araçta hurda hariç tüm modifikasyonlar bizim ilk çalışmamızdı. Burada da olumlu geri dönüşler bizim için çok iyi oldu. Aracı konsepte uyarlamak için sektörde aylarca uğraştık. Direksiyon simidi araçtan ayırdık. Önce araçtaki motoru ve şanzımanı söktük elektrikli olduğu için bu bir proje olacaktı araçta içten yanmalı motor kullanmayacağımız için ağırlık yapmasını istemedik Tüm sistemleri komple demonte ettik.Aracın hazır direksiyon kutusuna bir elektrik motoru bağladık.Bunu belirli aşamalarda ölçtük ve dönen bir mekanizma oluşturduk.elektronik.Sonra arkadaki 13 inçlik tekerleklerimizin içini şekillendirdik.Kaynak yaptık. içine elektrik göbek motorları. Döndürmek, kaynak yapmak ve test etmek yaklaşık 3 hafta sürdü. örneğin, 1989’dan kalma klasik bir aracın 2021’de sürücüsüz otonom olarak sürülebilmesini sağlamak için çok çalıştık.”

AKBİR / DHA Yemeği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu