Gündem

TOGG’un fabrikasından yeni haber! Montajı tamamlandı

TOGG Milli Otomobil Fabrikası’ndan müjdeli haber geldi. TOGG’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Boyasını bitirdiğimiz Gemlik fabrikamızda 14.600 ton çelik montajı, 33.000 m2 çatı paneli montajı ve 19.000 734 m2 kör kalıp montajı hızlandırılmış halimizde yer alıyor. videosu “. kullanılan ifadeler.

GEMLİK’TE HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan Türkiye’nin Otomotiv Girişim Grubu, “İnovasyona yolculuk” sloganıyla başlayan Türkiye’nin Milli Otomotiv Süreci’nin ikinci yılı için 27 Aralık 2019’da Gemlik fabrikasında bir basın toplantısı düzenledi. Açılışta bir sunum yapan CEO Mehmet Gürcan Karakaş, fabrikadan davula kadar birçok konuda bilgi verdi. İlk elektrikli SUV’nin 2022’nin sonunda üretim bandından çıkacağını söyleyen Karakaş, “2023’ün ilk çeyreğinde akıllı cihazlarımızın lansmanını ve satışını başlatacağız” dedi.

Milli otomobille dünya yarışmasına hazırlandıklarını belirten Mehmet Gürcan Karakaş, “Aracımızı yarının teknolojisinden geliştirdik. Ülkemizde hibrit teknolojiler yoksa dünyanın en iyilerini onlarla birlikte hem anlayacağımız şekilde hem de isteklerimize göre tek tek geliştiriyoruz. İsteklerimizi belirleriz.

Modülü aracımızın üretiminden kendimiz üretiyoruz. Modül, gerekli yazılım ve araca entegrasyon ile paketi oluşturuyoruz. Sadece ambalaj üretmek, belli ki 500-600 kilogram ağırlığındaki bir ürünün tek bir yerden sadece lojistik olarak taşınmasını engellemeye yönelik bir olaydır. Ama teknolojinin olduğu hücreye girebilirsek, yazılımı yaratabilirsek, o zaman bu iş için teknolojiye sahibiz. Her zaman yeni nesil teknolojide ısrar ediyoruz. Küresel rekabete hazırlandığımızı vurguluyoruz. Bunu ifşa etmekle fikri mülkiyeti ve markası bize ait olan bir firmadan bahsediyoruz.

AVRUPA’NIN EN TEMİZ TESİSİNİ GEMLİK’TE YAPIYORUZ’

TOGG’un Gemlik’teki üretim tesisi hakkında da bilgi veren Karakaş, “Burada sadece üretim merkezi kurmuyoruz. Tek çatı altında stil tasarımı, Ar-Ge, prototipler, stratejik yönetim merkezi ve denetim parkı ile başlayan bütünsel bir yaklaşımımız var. altını çizmek istiyoruz. Bunu yaparak bu bölgenin ne kadar temiz ve güzel olduğunu biliyoruz. Böyle kalmasını istiyoruz. Gururla söylüyorum, Avrupa’nın en temiz tesisini Gemlik’te inşa ediyoruz. Uçucu organik bileşikler Avrupa’da 7’de 1’dir, Çin’i çok şeffaf olmadığı için bilmiyoruz ama başka yerde daha temizi yok. Zaten sıfır emisyonlu bir araç üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızla düşük karbon salınımını önemsiyoruz”

“AĞAÇ KÖKÜ GİBİ YERALTINDAYIZ”

Marmara bölgesinin deprem bölgesi olduğunu vurgulayan Karakaş, tesisin zeminini güçlendirmek için 6 ay çalıştıklarını belirterek, “Uzun süredir yüzeyde hiçbir şey görülmedi. “TOGG işe yarıyor mu? Sorular geldi. Çalışıyorduk ama yeraltında çalışıyorduk. Ülkemiz deprem kuşağıdır. Özellikle Marmara bölgesinde önemli fay hatları bulunmaktadır. Toprağı güçlendirmek için 6 ay boyunca toprağı deldik ve 1.5 metre çapında ve 15-20 metre derinliğinde toprak güçlendirme kolonu yerleştirdik. Bir ağaç kökü gibi kümeler halinde yere iniyoruz. 44.000 adet yerleştirdik. Metal kazıma yöntemi değil, yeni bir teknolojidir. Bunun için kullandığımız çimento, 1.500 metrekarelik bir alan üzerinde 67 adet 50 katlı gökdelen düşünebilirsiniz. Şu anda toprağı güçlendirmek için kullanılmaktadır. Bu doğrultuda kendi kayamızı yaptık” dedi.

“FİKRİ MÜLKİYET BİZİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ YAPIYOR”

Milli otomobil fikri mülkiyetinin Türkiye’yi özgürleştireceğini iddia eden Karakaş, “Aracımız için yüzde 51 yerli hizmet sözümüz var. Kuruluşumuzda, tüm hizmetlerimizde ve her türlü işte ülkemizin beceri, yetenek ve altyapısını en üst düzeye çıkarmak için kullanır ve çalışırız. Tedarikçi seçimi ve mühendislik simülasyonları tamamlandıktan sonra iş ortaklarımızın ürünleri ile prototipleri test etmeye başladık. Tüm bu testler tamamen standartlar dahilindedir, biz bu testleri dış dünyadaki profesyonel firmaların bu işi yaptığı gibi tek tek yapıyoruz. Türkiye’de İstanbul Park’ta ürettiğimiz prototipimiz ile 100 kilometreyi 4.8 saniyede tamamladık. Verdiğimiz sözlerden biriydi. Özgünlük, yerellik, milliyet. Bir tasarımın veya cihazın fikri mülkiyetine sahipsek, bu bizi özgür ve bağımsız kılar. Bunun anlamı: Bir iş ortağı seçtiğinizde, bir tasarımı değiştirdiğinizde, birine lisans verdiğinizde, bir yerde bir şey ürettiğinizde, kimseden izin almanıza gerek yok. Bunu yapabilirsiniz, çünkü bu beceri, ona sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu nedenle %100 fikri mülkiyet ve mülkiyet sahibi olduğumuz gerçeğine büyük önem veriyor ve bu şekilde hareket ediyoruz. Miktar bazında baktığımızda yüzde 75’i Türkiye’de, değer bazında yüzde 51’i Türkiye’de üretiliyor. Henüz ülkemizde olmadığı için ithal etmemiz gereken teknolojileri önem ve ihtiyaca göre küresel rekabete fayda sağlayacak şekilde planlar ve uygularız.

“ALTYAPI YÜKLEME FİRMASI OLUŞTURDUK”

Karakaş, yeni bir işin müjdesini de verdi. TOGG Milli Oto Servis İstasyonunu desteklemek için şirket kurduklarını söyleyen Karakaş, “Hücrelerini, akülerini ve teknolojilerini yeterince hızlı geliştiremeyen ve sahiplenemeyen firmalar ciddi bir sorun yaşayacak. Avrupa hücre üretimini yeterince hızlı artıramazsa, bunu bir kenara bırakın, bugün pire krizi gibi hücre krizi de olacak. Son panomuzla bir araya geldik, şarj altyapısına da katkıda bulunmamız gerektiğini düşündük ve bu anlamda TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. Hazırlıklarımıza Bu Yeni Bilgi adlı bir şirket kurarak başladık. Nihayetinde ülkemizin bir ucundan diğer ucuna ulaşmak için gerekli olan hızlı şarj altyapısını oluşturma azmi ile araçlarımızın piyasaya sürülmesine katkıda bulunmak istiyoruz.

TOGG’un 469’u mühendis olmak üzere 700 çalışanı olduğunu söyleyen Karakaş, kadın çalışan oranının yüzde 25 olduğunu söyledi. Karakaş, iç hedeflerinin kadın istihdamının yüzde 30’unu aşmak olduğunu vurguladı.

“2023 İLK ÇEYREKTE SATIŞA BAŞLAYACAĞIZ”

Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karakaş, TOGG yerli otomobilinin 2023’ün ilk çeyreğinde satışa sunulacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıl bu zamanlarda buraya geldiğimizde, seri üretim için tesisin buradaki süreçlerinin dondurulduğunu ve oradaki araçlarla üretimin yapıldığını veya sertifika testine gönderildiğini göreceğiz. Hedefimiz bu çalışmayı Kasım ayında tamamlamak. 10 Kasım’da bitirmek için Ağustos başında deneme üretimine başlamamız gerekiyordu. Ağustos başında test üretimine başlayabilmemiz için Haziran ayında burada tesisat, ekipman ve altyapının kurulması gerekiyor. Önce istasyonlar birer birer devreye alınır ve birleştirilir. Haziran ayında bu işlemin bu şekilde tamamlanabilmesi için buradaki binanın kaba inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bütün bunlar planlandığı gibi gidiyor. Şu anda bizim için bir gecikme yok. Bu sürecin 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlanacağını tahmin ediyoruz. 2023’ün ilk çeyreğinde süreç tamamlandıktan sonra akıllı cihazlarımızın lansman ve satışına başlayacağız. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu