Gündem

Tonga’da ikinci yanardağ patlaması! Dev tsunami sular altında bıraktı

Tonga adasının başkenti Nuku’alofa’nın yaklaşık 65 kilometre kuzeyindeki Hunga Ha’apai adasındaki yanardağ dün patlama meydana geldi. Komşu ülkelerde duyulan volkanik patlamanın ardından bölgede bugün ikinci bir patlama meydana geldi.

Denizin altında bulunan dev bir yanardağın patlamasının ardından ada ülkeleri Tonga, Fiji ve Yeni Zelanda’da tsunami uyarısı yapıldı. Patlama Türkiye saati ile 07:10 sıralarında meydana geldi.

Tonga anakarası yakınındaki patlamanın deniz seviyesine ulaştığında uydu görüntüsü

1.2 metrelik TSUNAMI

Avustralya Meteoroloji Bürosu yaptığı açıklamada, “Nukualofa’da 1,2 metrelik bir tsunami dalgası gözlemlendi” dedi. Dünkü patlamadan sonra kaydedilen maksimum tsunami dalgası 30 santimetreydi.

İkinci patlama en az sekiz dakika sürdü ve kilometrelerce gaz, kül ve dumanı havaya savurdu. Bölgedeki birçok yerleşim yerini su bastı.

YEREL HALKA BİLDİRİM

Suva’daki yetkililer patlamanın şiddetli olduğunu ve 800 kilometre öteden Fiji’de “gürültülü sesler” olarak duyulduğunu söylerken, kıyı bölgelerindeki sakinlere daha yükseğe çıkmaları çağrısında bulunuldu.

UZAYDAN GÖRÜLDÜĞÜNÜZDE 20 KİLOMETRE TIKLAYIN

Patlama, 800 kilometre uzaklıktaki Fiji’nin başkentinde de hissedildi. Sekiz dakikalık patlamanın başkent Suva’da “şiddetli gök gürültüsü” olarak duyulduğu bildirildi. Tonga Jeoloji Enstitüsü’nden yetkililer, gaz, kül ve duman bulutunun 12 kilometreye ulaştığını söyledi. Patlamanın ardından 20 kilometreye kadar yükselen küller uydular tarafından görüntülendi.

AFAD: CİDDİ VOLKANİK PATLAMA

AFAD’ın konuyla ilgili paylaştığı gönderide, “Pasifik Okyanusu’ndaki Tonga’da şiddetli volkanik patlamanın ardından tsunami dalgaları oluşurken, bazı yerleşim yerlerinin sular altında kaldığı bildirildi. Açıklamalara yer verildi.

EVDE KALIN, MASKE TAKIN UYARI

Tonga’nın jeolojik araştırmasının başkanı Taaniela Kula, insanları içeride kalmaya, dışarıdaysa maske takmaya ve yağmur suyu tanklarını ve yağmur suyu toplama sistemlerini kapatmaya çağırdı.

TSUNAMİ UYARISI YAYINLANDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, deniz seviyesindeki dalgalanmalar ve kıyı şeritleri için tehlike oluşturabilecek güçlü okyanus akıntıları tehdidine atıfta bulunarak bir tsunami uyarısı yayınladı.

Tonga’nın başkenti, Hunga Tonga volkanik sisteminin sadece 65 kilometre kuzeyinde yer almaktadır.

2300 kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda’da meydana gelen patlama nedeniyle fırtına olabileceğine dair uyarı mesajı yayınlandı. Ayrıca Yeni Zelanda’da volkanlar nedeniyle sonik patlamaların duyulduğu bildiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu