Gündem

Toprak küplerde iki çocuk iskeleti bulundu! Binlerce yıllık…

Arslantepe Höyük Kazı Derneği Başkanı. Francesca Balossi Restelli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 aydır devam eden kazıları 7 Ekim’de tamamlayacaklarını söyledi.

Bu yılki kazıda Geç Kalkolitik Çağ tabakalarına indiklerini ve burada elit evler bulduklarını belirten Restelli, “Artık evlerin toprağına geldik. Yerlerde seramikler. Küçük, büyük, çok farklı Seramik kaplar var ( çanak çömlek) ve küçük bardaklar, tohumlar. “Toprak dolaplar bulduk. Üç dolu seramik odası var. Kimyasal analiz için zemin Bu analizden daha fazla bilgi alabiliriz, organik madde olup olmadığını veya bahsedilen odada ne yaptıklarını öğrenebiliriz. .

Evlerde de hayvan kemiği iğneleri bulduklarına dikkati çeken Restelli, bu dönemde iğnelerin giysi yapımında kullanıldığını söyledi. Kazılarda vazo ve büyük küplerin de bulunduğunu, bu kavanoz ve vazoların tarımsal ürünlerin depolanmasında kullanıldığını belirten Restelli, küplerden ikisinde iki çocuk iskeletinin bulunduğunu kaydetti.

Kavanozlarda bulunan iskeletlerin Geç Kalkolitik döneme ait olduğunu ve MÖ 3.600 yıllarına tarihlendiğini belirten Prof. Kalkolitik döneme ait bir peynir kabı da bulduklarını belirten Restelli, “Peynir yapmak için böyle bir kevgir ya da seramik diyebilirim. Nasıl kullanıldığı bilinmiyor ama biraz araştırma yapacağız. Geç Kalkolitik Dönem’e tarihlenen evlerden de çıkmıştır. O dönemde günümüz hayvanları mevcuttu. “Arslantepe’de inekler, keçiler ve koyunlar çok kullanırdı. Bu yönde çok sayıda hayvan kemiği var.” ifadesi kullanıldı.

BULUNAN ALTIN ​​KÜPE

Hitit döneminin sonlarına tarihlenen höyüğün kuzeyinde de kazı yaptıklarını belirten Restelli, “Şimdi yeni tabakaya iniyoruz, üzerinde çok büyük bir anıtsal yapı vardı, onu kaldırdık. . . Devam eden kazılarımız sırasında duvarlar yeniden başlıyor. Burada duvarda M.Ö. 900 yılına ait altın bir küpe bulduk” dedi.

Arslantepe’nin çok önemli bir höyük olduğuna dikkat çeken Restelli, “Malatya Ovası’nın hemen kenarında yaşamak için çok güzel bir yer. Dolayısıyla burada yerleşim binlerce yıldır devam ediyor. O yüzden burada çalışabiliriz. Bizden sonra gelecek olan arkeologlar da burada. Mutlaka çok güzel şeyler ortaya çıkaracaklar ve tarihi daha iyi anlayabiliriz” dedi.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu