Gündem

TransAnatolia Rally Raid, Eskişehir’den başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın izni ve Türkiye Motor Sporları Federasyonu’nun desteğiyle 11-18 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek TransAnatolia ralli baskını, ‘Eskişehir’deki tarihi Odunpazarı meydanında düzenlenen törenle başladı. TransAnatolia’ya bu yıl 39’u motosiklet, 19’u otomobil, 4’ü SSV, 5’i ATV ve 3’ü Kamyon olmak üzere toplam 70 araç ile Türkiye, İtalya, Hollanda ve İngiltere’den 96 binici katılıyor. Eskişehir’den Kars’a 2 bin 300 kilometre kat edecek koşucular 14 ili geçecek.

ÖNEMLİ İSİMLER KATILIYOR

Motosiklet kategorisinde yarışa katılan isimlerden bazıları; Türkiye’de motosiklet sporunun gelişimine profesyonel hizmetiyle katkıda bulunan İtalyan Ducati binicisi Andrea Rossi, Hollandalı binici Michiel Schaefer, Hollandalı binici Erik Klomp, İtalyan binici Francesco Catanese, Murat Yazıcı, Ejder Erişti, Serkan Özdemir, Devrim Özgür Arseven, Erhan Sertkaya Bodrum yarışına katılan Gökçen Kabaş, bu yıl motosiklet kategorisinde yarışan tek Türk binici oldu.

Otomotiv kategorisinde bir TransAnatolia; Dört kez TransAnatolia genel klasmanını kazanan Becce Motorsports takımının başarılı isimleri katılırken, Atilla Baybara-Özden Yılmaz, Aydın Milletvekili Aydın Bekir Güç Erim, Bantboru Offroad Takımı Pilotları Batuhan Korkut-Fırat Şahin ve geçen yılın galibi Tarık Gökbay – Osman Metin. ATV kategorisinde Adventureist ekibinin katılımcıları, Kamyon kategorisinde 3 Mercedes Unimog ile Türkiye’de ilk kez yarışacak 6 bisikletçi sahnede renkli görüntüler oluşturacak. 19 otomobilin yarışacağı Raid grubunda, TransAnatolia’nın katılımcıları arasında Türkiye Ralli Şampiyonu Murat Bostancı ve Cengiz Artam ile iş, sanat ve spor dünyasının tanınmış isimleri Uğur Işık yer alıyor.

BURAK BÜYÜKPINAR: ESKİŞEHİR’DE OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ

TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, bu tür organizasyonlarla ülke ve bölge turizmine katkı sağladıklarını belirterek, “11. yılımızda Anadolu medeniyetlerinin beşiği Eskişehir’de bulunmaktan çok mutluyuz. Türkiye’nin eşsiz coğrafyasında her yıl farklı rotalar oluşturmaya özen gösteriyoruz. Bu yıl da Eskişehir’deyiz. Kars’tan Kars’a 2.300 kilometrelik bir rota oluşturduk.

Bu uluslararası organizasyonların Türkiye’deki ulusal ve bölgesel turizme ve motor sporlarına önemli katkılar sağladığına inanıyoruz. Burada yerel toplulukların ve federasyonun desteği bizim için çok değerli. Birçok yabancı koşucunun da katıldığı yarışımıza ev sahipliği yaptığınız ve sıcak misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz.”

ORHAN ÇELEN: EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN TANITIMINA KATKIDA BULUNMAKTIR

TransAnadolu Operasyon Koordinatörü Orhan Çelen, “TransAnadolu sadece bir spor müsabakası değil, aynı zamanda bir kültür rotasıdır. Güzel ülkemizin az bilinen doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel zenginliklerini ön plana çıkaran güzergahlar hazırlayarak Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmak en önemli hedefimizdir.”

Start töreninin ardından yarışılan 8 kilometrelik Eti Prolog etabı ile 12 Eylül Pazar sabahı start alacak sporcuların klasmanı belirlendi. TransAnatolia’da bu yıl ilk kez renkli yol notları kullanılacak. Ayrıca dünyanın en önemli yarışlarında kullanılan en gelişmiş uydu takip sistemi Stella sayesinde bu yıl koşucular için maksimum güvenlik önlemleri alındı.

verilen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu