Gündem

Tüm dünya bu görüntüleri konuştu! Balina Kiska nasıl kurtulacak?

Kanada Marineland Tema Parkı, 60 yıldır eğlence için hayvanları yakalıyor. Bu hayvanlardan biri de üç yaşında İzlanda’da yakalanıp 1979’da Kanada’ya getirilen dişi katil balina Kiska. Tüm arkadaşları öldüğünden beri 2011’den beri akvaryumda tek başına yaşıyor. Kiska’nın tuttuğu tankın duvarına çarpması yürek burktu. Uzmanlar bunun bir tür intihar girişimi olabileceğini söylüyor.

HUKUK KORUYOR

Öyleyse neden Kanada gibi hayvan hakları yasalarıyla övünen bir ülkede Kiska özgür kalamıyor? Kanada’daki Kiska için militan bir aktivist olan Phil Demers sorularımızı yanıtladı. Demers dedi ki:

– Kanada’da balina ve yunus gibi hayvanların esaret altında tutulması 2019’da yasaklandı. Ancak Marineland muaf tutuldu. Marineland’deki tüm hayvanlar hala yasalarca “mal” olarak kabul edilir.

– Kiska’nın durumu hiç iyi değil. Parkta kalan tek katil balina. Son görüntüden sonra Kiska’yı ziyaretçilere göstermiyorlar. Durumunuz hakkında endişeliyiz.

KADER BELİRSİZ

– Kiska’nın serbest bırakılmasını ve rehabilitasyon merkezine götürülmesini istiyoruz. Kaderi Marineland liderlerinin vicdanına bağlı.

– Marineland’in kurucusu öldü. Park şu anda satılıktır. Alan kişi içindeki canlıları da alacaktır.

– Marineland içindeki her bir beluga, 1,1 milyon dolarlık piyasa değeriyle değerlenir. Geçen yıl parkta 58 beluga vardı. Bazıları “kayboldu”. Depolandıkları sudaki herhangi bir şey onları öldürür. Son 40 beluganın kaldığını biliyoruz.

3.600 balina ve yunus dünya çapında esaret altında tutuluyor. En az 14 ülkede yunusların ve balinaların esaretini yasaklayan yasalar var. Türkiye’de “Hayvanların Korunması Hakkında Kanun” ile “kara ve su sirklerinin ve yunus parklarının açılmasını ve işletilmesini yasaklayan” maddesi bu yaz kabul edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu